Muraközy László (szerk.)

Minden Egész eltörött

Útteremtés és útfüggőség válságos környezetben


Kik és miért kerültek válságba?

E kérdésre egyszerre könnyű és nehéz a válasz. Az euróövezet válságát kellő alapossággal elemző nemzetközi szervezetek és kollektívák kétfajta állítást fogalmaznak meg az idézhetőség korlátait messze meghaladóan kiterjedt és folytonosan gyarapodó írásaikban. Egyfelől kézenfekvő – ahogy ez a Gazdasági és Monetáris Uniót megelőző vitákban meg is fogalmazódott –, hogy azok az államok, amelyek nem tudják vagy nem akarják az ár- és árfolyam-stabilitást és az ezt követő korlátlan piacnyitást költségvetési szigorral és a munkapiacot, valamint a jóléti rendszereket érintő változásokkal alátámasztani, bajba kerülnek. Épp ennek megelőzésére hozták létre azt az egyre kiterjedtebb és részletekbe is egyre inkább behatoló szabályrendszert, amit a Stabilitási és Növekedési Egyezménytől a 2012. márciusi költségvetési paktumig és a 2012 júniusában meghirdetett fiskális unióig terjedően alakítottak ki az elmúlt másfél évtizedben. Igaz, ennek ellene vethető (Muraközy, 2012a), hogy a jóléti állam és a vele kapcsolatos elvárások jelentős része beépült a demokratikus rendszerek elvárásaiba, ekképp a választók többségének preferenciáit jelenítik meg és – épp ezért – nem is igazán göngyölhetők vissza. Ugyanezen elemzésből azonban az is kiderül, hogy már a 2007–2009-es válságot megelőzően is jelentős módosulások mentek végbe mind a kiadások szerkezetében, mind célzottságában, mind pedig abban, hogy mennyire merevítik le mindezek a munkapiacot és a területi mobilitást.

Minden Egész eltörött

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 772 2

Könyvünk az Akadémiai Nívódíjas Gazdaságpolitikai kerekasztal sorozatnak immár a hatodik kötete. A kötet szerzői komparatív közelítésben elemzik Magyarország növekedési lehetőségeit, annak európai feltételrendszerét. Mint az Útteremtés és útfüggőség válságos környezetben alcím is utal rá, olyan pályát kell találnunk, amely - tanulva a sikeres nemzetközi tapasztalatokból - szakít a lemaradást konzerváló és erősítő magyar gyakorlattal.

Szerzők:

BENCZES ISTVÁN a Budapesti Corvinus Egyetem Világgazdasági Tanszékének habilitált egyetemi docense, junior príma- és Káldor-díjas közgazdász.

CSABA LÁSZLÓ akadémikus, egyetemi tanár. Írásai 20 országban jelentek meg. Több mint 200 tudományos közlemény szerzője.

GYŐRFFY DÓRA a Pázmány Péter Katolikus Egyetem habilitált egyetemi docense. Tanulmányait a Harvard Egyetemen és a Közép-európai Egyetemen végezte.

JANKOVICS LÁSZLÓ az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete gazdasági attaséja. Rendszeresen publikál a fiskális és monetáris politika kérdéseiben.

MURAKÖZY LÁSZLÓ a debreceni Közgazdaságtudományi Kar alapítója, 2000 és 2004 között első dékánja. A Gazdaságpolitikai kerekasztal sorozat szervezője.

PALÓCZ ÉVA a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Zrt. vezérigazgatója. Az ELTE Politológiai Intézet óraadó tanára. A Magyar Közgazdasági Társaság alelnöke.

REZESSY GERGELY tanulmányait a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen végezte. A Budapest Corvinus Egyetemen doktorandusz és óraadó tanár.

TÖRÖK ÁDÁM az MTA rendes tagja, egyetemi tanár. Tagja az MTA elnökségének. Eddig hat könyve és több mint 150 folyóiratcikke jelent meg.

VERES ANITA az MTA-PE Regionális Innovációs és Fejlődéstani Hálózati Kutatócsoport tudományos segédmunkatársa, PhD-jelölt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-minden-egesz-eltorott//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave