Árva László, Deli-Gray Zsuzsa (szerk.)

Turizmusmarketing esettanulmányok II.


Budapesti Nemzetközi Bor- és Pezsgőfesztivál

Juli meglepően tapasztalta, hogy sok a fiatal a rendezvényen, korcsoportokat tekintve a 14 és 24 év közöttiek meglepően nagy arányban képviseltették magukat, míg saját korcsoportjuk és a 25 és 34 év közöttiek körülbelül ugyanolyan arányban vettek részt. Mivel még országos méretű borfesztiválon nem voltak, így igencsak meglepődtek azon, hogy a rendezvényen majdnem minden ötödik vendég idegen nyelven beszélt. 2012 óta a fesztivál látogatottsága nem változott és a maximális befogadóképességen működik, amit csak kismértékben érint az eseteleges rosszabb időjárás. Mindezt mutatja az a tendencia is, hogy 10 éven belül a látogatók száma 30 000-ről 80 000-re emelkedett. A boresemények ötvözik a gasztronómiát és a turizmust, különböző típusai vannak: a borkiállítások, a bornapok, a borfesztiválok (Mercz–Kádár, 1998). A fesztivál egy olyan szimulált piaci szituáció, ahol a kereslet és kínálat koncentrálódik időben és térben (Bíró–Kerékgyártó–Dénes, 1994). A fogyasztói kereslet és kínálat alapján a hazai borok beszámítanak a főbb kereskedelmi forgalomban lévő borok közé (Szakál, 2008). Ahhoz, hogy ezen borok bemutatásra kerüljenek a borfogyasztók számára, a borfesztiválok jelenléte egy fontos, innovatív út. A marketing innováció létrejöhet a munkavállalók, a csatorna, az imázs, a hely és a szolgáltatás differenciálása révén (Copacino, 1997; Kotler–Keller, 2012). A fogyasztók elvárják az innovatív, új és felújított termékeket és szolgáltatásokat, így a magyarországi borturizmusban a borfesztiválok mellett a tematikus utak szerepe kiemelkedő (Buzás, 2007; Lehota–Szabó–Gergely, 2010; Szabó–Komáromi-Gergely, 2011) A borfesztivál mint eseménymarketing magába foglalja a márkaüzenetet és a magával ragadó élményt (Fazekas – Harsányi, 2011). Az élmény növelése egy sikeres rendezvény elengedhetetlen feltétele, melyhez a részvételnek, az interakciónak, az intenzitásnak, az egyéniségnek, az innovációnak és az integritásnak is társulnia kell (Wood–Masterman, 2007). Garrison (2006) alapján a marketingesemények, ezáltal a rendezvények a legerőteljesebb marketingeszközök közé tartoznak a kommunikációban. Többek között ez is segít abban, hogy egyre többen, az ország különböző részéből látogatnak el a Borfesztiválra is. A számtalan kiállító standját végignézve Juli és Péter láthatták, hogy ez valóban országos méretű rendezvény, és nemcsak ők érkeztek vidékről.

Turizmusmarketing esettanulmányok II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 151 6

Budapest turizmusáért felelős hivatalos szervezet vezetőjeként örömmel üdvözlöm, hogy a felnövekvő nemzedék, a turizmus szakos hallgatók friss marketing esettanulmányokat kapnak kézhez a neves szerzői csapat jóvoltából. Külön köszönöm, hogy másik nagy szerelmem, a kultúra és kulturális turizmus is képviselteti magát a könyvben. Magyarországon igen magas színvonalú és gazdag a turizmus mint tantárgy oktatása, ugyanakkor az elméleti tudás mellett az élő gyakorlathoz is egy lépéssel közelebb kerülnek így a diákok.

Bán Teodóra, ügyvezető

Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ

A kötet második kiadása ismét sokszínű és jól feldolgozható esettanulmányokkal szolgál a felsőoktatásban turizmussal, marketinggel és általában a szolgáltatásokkal foglalkozó oktatók és hallgatók számára. A hazai és külföldi példák jól követik a turizmusban az elmúlt években bekövetkezett változásokat.

Heidrich Balázs, rektor, egyetemi tanár

Budapesti Gazdasági Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/arva-deli-gray-turizmusmarketing-esettanulmanyok-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave