Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A hőmérséklet mint ökológiai (termesztési) tényező

A hőmérséklet az általános életfeltételek egyike, a biokémiai reakciók, ezáltal az anyagcsere-folyamatok intenzitásának alapvető meghatározója. Az enzimatikus reakciók intenzitása azonban csak szűk hőmérsékleti tartományban követi Van’t Hoff törvényét, ugyanis az enzimek térszerkezete magasabb hőmérsékleten megváltozik, az enzimek hődenaturációt szenvednek, elveszítik katalitikus aktivitásukat. A membránokhoz kötött enzimreakciók érzékenysége ennél is nagyobb. Alacsony hőmérsékleten a membránszerkezet elveszíti folyadékkristályos állapotát, gélszerű, merev állapotba kerül, ami csökkenti a membránkomponensek mobilitását, a membránreakciók (transzportfolyamatok, elektronszállítás és foszforilálás stb.) intenzitását. Magasabb hőmérsékleten viszont a membránkomponensek mobilitása fokozódik, a membránban lokalizált enzimek és egyéb membránkomponensek fiziológiailag aktív komplexe megbomlik, a periferiális membránfehérjék ledisszociálnak, az integráns fehérjék normális működését lehetővé tevő lipoprotein-kapcsolat fellazul, azaz megváltozik e katalitikus sajátosságú komplexek mikrokörnyezete, ami a katalitikus aktivitás elvesztéséhez vezet. A membránokhoz kapcsolt energiaátalakítási folyamatok (fotoszintetikus és oxidatív foszforilálás, membrántranszport) magasabb hőmérsékleten azért is károsodnak, mert a gerjesztett membránpotenciál a membránok csökkent szigetelőképessége miatt energiatranszformáció nélkül szűnik meg. A membránokhoz kötött biokémiai reakciók normális lefutásának hőmérsékleti tartománya tehát szűkebb, mint a membránokhoz nem kötött (szolubilis) enzimreakcióké (glikolízis, Calvin-ciklus stb.). Ez is egyik oka a hőkárosodásnak: ha megbomlik a membránhoz kötött és szolubilis enzimreakciók közötti egyensúly, intermedierek halmozódnak fel (pl. a légzésben), illetve a biokémiai reakciók kofaktorai nem regenerálódnak a membránreakciókban, ami az anyagcsere károsodásához vezet. Normális anyagcsere feltétele tehát a membránhoz kötött és a szolubilis enzimreakciók közötti egyensúly.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave