Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A fotoperiódusos inger felvétele, a fitokróm szerepe

A nappalhosszúságot a levelek „érzékelik”. Ezt először 1936-ban Csajlahján bizonyította Chrysanthemum növényeknél. E rövidnappalos növény felső leveleit eltávolította, s a leveles alsó és a levéltelen felső hajtásrészt különböző fotoperiódussal kezelte. Ha a leveles alsó hajtásrész induktív (rövidnappalos) megvilágítást kapott, a növény virágzott. Ha viszont a levéltelen hajtásrész kapott rövidnappalos megvilágítást, a leveles hajtásrészt pedig nem induktív (hosszúnappalos) megvilágításban tartotta, a virágzás elmaradt. Ebből arra következtetett, hogy az induktív fotoperiódus hatására a levelekben keletkező anyag a tenyészőcsúcsba transzlokálódik és virágzást indukál. A fotoperiódusos válaszreakciókban tehát a leveleknek döntő szerepük van.
A nappalhosszúságot leginkább a fiatal, de már kifejlett levelek érzékelik. Kultúrában (in vitro) azonban egyéb izolált szervek (szár- és gyökérdarabok, rügyek) is érzékenyek a fotoperiódusos indukcióra, sőt izolált hajtáscsúcsok megfelelő közegen kultúrában a nappalhosszúságtól függetlenül is képezhetnek virágot. Ez arra utal, hogy a virágindukcióban a szervek közötti korrelációnak is szerepe van. A növények egy részénél a kifejlett levélből, másoknál a gyökérből származik a virágzást gátló faktor. Más növényeknél viszont a gyökerek jelenléte a virágindukciónál nélkülözhetetlen.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave