Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A termés kialakulásának főbb szakaszai, a termésképzés hormonális szabályozása

Amennyiben a pollentömlő eléri az embriózsákot, megtörténik a kettős megtermékenyülés: egyik generatív sejt a petesejtet, a másik az embriózsák központi, diploid magját termékenyíti meg. Ezután rendszerint intenzív sejtosztódás következik, a zigótából kifejlődik a csíra, a megtermékenyített központi sejtből pedig a triploid belső táplálószövet (endospermium). A zárvatermő növények egy részénél (pl. szegfűfélék) a nucelluszból jön létre a táplálószövet (perispermium). A fészkesvirágzatúaknál az endospermium, a pázsitfüveknél pedig mindkét táplálószövet raktároz. Pillangósvirágúak magjában a tápanyagok az embrióból differenciálódó sziklevelekben raktározódnak.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave