A demokrácia a rejtett konfliktusok feltárója és katarzisteremtő feloldója

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az egyik nagy félelem a vitával kapcsolatban, hogy konfliktusok forrása. A vitákban megbántják egymást az emberek, vesztesek és győztesek lesznek, és mindezt mély sebekként hordozza majd a közösség. Ez Magyarországon nagyon mély érzés; az egész történelemoktatásunk azt próbálja – szerintem nagyon hamisan – sugallani, hogy a nemzet halála az állandó pártoskodás, vita. De számos kisközösségi példa is van, ahol a demokratikus vitát vagy a döntéshozatalt igyekeznek korlátozni a „békesség kedvéért”.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Sokszor hallott érv, hogy egy iskolában a „kényes kérdéseket”, például személyi vitákat ne az érintett gyerekek döntsék el, mert az csak elmérgesíti azokat. Ehelyett tanárok vagy külső entitások (úgymond független szakértők) gyorsan döntsék el a vitát helyettük, és majd így mehet minden tovább „a rendes kerékvágásban”.
  • Vannak, akik a szavazástól ódzkodnak, mert ez nyilvánvalóvá teszi a törésvonalakat, ezért azt ajánlják, hogy addig beszéljünk a vitás kérdésekről, míg konszenzuális eredményre nem jutunk.
  • Mások inkább pont a vitától félnek, és azt próbálják korlátozni. Több magyarországi szakkollégiumban a személyi választások esetén tilos pro vagy kontra érveket felhozni a jelöltek kapcsán. Ehelyett kérdéseket lehet nekik feltenni, majd a válaszaik alapján, lényegében nyilvános vita nélkül dönt a közösség.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Valójában mind nemzeti-nagyközösségi szinten, mind kisközösségek esetében a káros „széthúzás”, az elmérgesedő konfliktusok oka épp az, hogy nem demokratikus vita és szavazás útján születnek a döntések. Így, ha azokkal nem ért egyet valaki, akkor nem marad más a számára, mint az ellenállás, ellenszegülés vagy épp az intrika, a szabályok megszegése, netán az árulás. A konfliktusok tehát léteznek, ezeket nem a demokrácia állítja elő, viszont a demokrácia kontrollált formát teremt ezek kifejezésének.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Még erősebben megfogalmazva: a demokrácia egyik legfontosabb előnye, hogy felszínre hozza a sokszor a mélyben húzódó konfliktusokat, de segít is ezek feloldásában. A Rajkban a mi demokráciánk igazi „katarzisgyár”, ahol a tagok szembesülnek a véleménykülönbségekkel, és katartikus döntések sora segít ezek feldolgozásában.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az egyik legfontosabb katarzisigényt az jelenti, vajon mit is gondol a közösség az adott egyénről. Az ilyen visszajelzés a személyiségfejlődés egyik fontos lehetősége. A rajkos választások néha tényleg drámaiak: a vesztesek sírnak, és sokszor a győztesek is. Kemény vita előzi meg ezeket, néha váratlan barátoktól jövő kritikákkal, dicséretekkel, és sok-sok szemponttal, amit a jelölt talán nem is gondolt volna korábban. Előfordul, hogy a vesztesek hetekre eltűnnek. Sokszor hallottam a panaszt, hogy a „többiek egészen félreismernek, mást gondolnak rólam, mint amilyen vagyok, nem veszik észre, hogy megváltoztam, nem ismerik el az erőfeszítéseimet”. De ez bizony bármely más típusú közösségben is előfordul (sőt, ez a közösségek természetes állapota, folyamatosan és dinamikusan ismerjük és félreismerjük egymást), csak a Rajkban ez kiderül. Ez ad viszont terepet arra, hogy az egyén ne bűnbakokat keressen („biztos X. Y. bennfentes golyózott ki, valaki rossz híremet keltette stb.”), hanem ehelyett egyértelmű visszajelzést kapjon, és ezzel lehetőséget az újragondolásra és változtatásra.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave