Alap-infrastruktúra – épület, minimális anyagi források

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A demokráciának már korábban sokat tárgyalt feltétele a közösség, a közszolgáltatások és a közjavak; együttesen a közügyek léte. Ugyanakkor az is felmerült, hogy a túlzott kényelem káros: ne legyen minden a tagok feneke alá tolva, ne legyenek kiszolgálva! Ezek mellett fontos látni, hogy a folyamatos egzisztenciális bizonytalanság is szétverheti a közösséget és a demokratikus elköteleződést.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rajk esetében a modell alap-infrastruktúrája az épület és a működés pénzigényének egy stabil része – fontos, hogy messze nem az egésze, csak egyfajta minimális fenntarthatósági szint.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A magyar történelemben bárkitől bármit el lehetett venni. Sokat gondolkodtam azon, ha elvennék az épületünket, vajon megszűnne-e a Rajk-modell. Be lehetne-e zárni a Rajkot, mint anno a népi kollégiumokat? (Hankiss tanár úr nyomán felkészítjük a lelkünket a legextrémebb mindenekre is).
Én biztos vagyok benne, hogy a Rajkot az épület elvételével már nem lehet megszüntetni! Lakásokban, pincékben, hálózatosabb formákban, illegalitásban is, de tovább vinné ez a közösség a Rajk-modellt (legalább egy darabig, aztán persze nyomot hagyna rajta az új helyzet, más lenne egy idő után, de biztos nem szűnne meg). Ahogy régen a szerb hazafiak mondták: „Szerbia sosem szűnik meg, legfeljebb néha – ha jön a török, német, akárki – az égbe költözik.”
És ha belegondolunk a népi kollégiumok történetébe, hát páréves működés után végük lett, mint egy botnak, bezárták a kollégiumokat – és vezetőiket börtönbe is. Mégis egy volt népi kollégista, Szabó Kálmán, amint lehetségesnek vélte, és jött egy igazi, hiteles ember, hogy kéne egy „rendes kollégium”, hát leporolta a régi SZMSZ-t. Több erdélyi-felvidéki-vajdasági és magyar vidéki egyetemen beszélgettem diákokkal, ahol az egyetem vezetése értetlenül ellenáll a szakkollégiumok létrehozásának. Azt mondják, értik-értik, de nem szeretik, de valójában nem is értik, mire jó ez az egész. Szabó Kálmán értette, szerette és talán át is látta, hogy mire jó ez az egész. Az erő tehát nem a falakban van, mégis fontosak, mert kellenek biztos pontok, különösen minél fiatalabb egy szervezet.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ma a szakkollégiumi mozgalom egyik kulcskérdése az épület. Minél több szakkollégium tudna biztos pontként tekinteni egy saját helyre-épületre, annál inkább elmélyíthetnék a demokratikus hagyományaikat. És ez sajnos fordítva is igaz; ahol van közös hely, de bármikor elvehetik, ott nehéz kultúrát építeni…

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az épület persze amolyan kollégistáknak fontos dolog, de az üzenet ennél általánosabb. Az anyagi erőforrások egy alapműködést biztosító részét ki kell harcolni. Itt is igaz a korábban említett szabály: nem kell a feneke alá tolni mindent a tagoknak, de az egzisztenciális megsemmisülés folyamatos és kontrollálhatatlan léte jellem- és közösségromboló!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rajk jelenlegi teljes költségvetésének tekintélyes része viszonylag biztos. Egy része a tagok befizetéséből, az elkötelezett végzettek támogatásából jön, egy másik része a Corvinus Egyetemet fenntartó alapítványtól, az épület tulajdonosától származik. Kedvező időszakokban tartalékot is tudtunk gyűjteni. Fontos biztosíték, hogyha minden rosszul sül el, akkor sem halál van, hanem vannak biztosítékaink legalább is rövid távon. De kiadásaink nagyobb részének fedezetét ma is folyamatos erőfeszítéssel kell megteremteni, tehát alapvetően fennmaradt az a kultúra, ahol van értelme spórolni, új forrásokat feltárni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A demokrácia alapja egyfajta tulajdonosi szemlélet; a sajátunknak érezzük a közösséget, ez felelős és aktív hozzáállásra serkent. Ekkor beruházunk, hosszabb időtávon gondolkodunk, aki hozzátesz, azt megünnepeljük, aki elvesz, azt számonkérjük. De ha a teljesítménytől, tőlünk mint közösségtől független a külső források beesése (ami a hazai gyakorlatban, összefüggésben az EU-támogatások rendszerével sajnálatosan jellemző), az az alapokról szól. A tanult tehetetlenség motívumát támasztja fel, ráadásul kontraszelektálja a hőseinket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Nincs ingyen ebéd, de ne legyen éhezés sem – legalább is, ne túl gyakran!
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave