1.2.2. Kik menedzselik az emberi erőforrásokat?

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ebben az alfejezetben azt tekintjük át, hogy egy-egy szervezet működtetése során kik vesznek részt a követendő EEM-célstruktúra meghatározásában, kik a döntéshozók, illetve az EEM hatókörébe tartozó tevékenységek végzői. Habár ezekre a kérdésekre sem adható minden szervezettípusra egyformán érvényes válasz, általánosan fogalmazva mégis igaz, hogy az emberierőforrás-menedzselési munkában többnyire két munkatársi csoport tagjai vesznek részt:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • a különböző szintű vezetők, valamint
  • a HR-szakemberek, menedzserek.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Lássuk, miért. Az induló vállalkozások kezdetben jellemzően HR-es szakember foglalkoztatása nélkül dolgoznak. Sőt a szervezetek többségét kitevő mikro- és kisvállalatoknál se szükség, se lehetőség nincs teljes munkaidős HR-szakember foglalkoztatására. Mindaddig, amíg egy szervezetnek nincs legalább ötven–hetvenöt–száz alkalmazottja, a HR hatókörébe tartozó funkciók gyakorlása – a döntéshozataltól az operatív feladatok végzéséig – a tulajdonosok és a szakterületi (vonalbeli) vezetők dolga.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egy szervezet száz fő körüli méretűvé növekedése pénzügyileg általában már lehetővé teszi, a vezetők HR-munkával kapcsolatos korlátos szakértelme pedig igényli a HR-funkció szervezeti elkülönülését, az erre a területre specializálódott szakember(ek) alkalmazását. A közepes méretű szervezetek tipikus HR-létszáma három-öt fő közötti. A szervezeti méret további növekedése a HR-részlegek, -osztályok, -igazgatóságok megjelenésével és ott a különböző típusú HR-es munkakörökben foglalkoztatottak létszámának növekedésével jár. A nagy méretű cégek HR-részlegei akár hetven–száz fős HR-szakembergárdát is működtetnek. Azonban az efféle, professzionális HR-részleget működtető szervezeteknél sem szűnik meg a vezetői hierarchia tagjainak az emberi erőforrások menedzselésében játszott szerepe. Az alábbiakban ennek alapvető indokait mutatjuk be.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egy szervezet vezetői hierarchiájának tagjai – a csúcsvezetőtől a csoportvezetőkig – az EEM folyamatának azért természetes résztvevői, mert ők felelősek rendelkezési területük minden erőforrásának hatékony felhasználásáért, így az emberi erőforrásokért is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Az alapvető felelősség a szervezet csúcsvezetőié. Az ő döntési kompetenciájukba tartozik ugyanis annak meghatározása, hogy ezt a felelősségüket kikkel, milyen mértékben, hogyan osztják meg. A szervezet mely tagjaira, szervezeti egységeire milyen típusú felelősségterületeket delegálnak. A felső vezetés felelőssége azonban a lehető legnagyobb mértékű delegálás választása mellett sem szűnik meg. (Ebben a tekintetben olyan, mint a nátha: tovább lehet adni, de ettől nem szűnik meg.) A szervezetben érvényesülő EEM-gyakorlatot befolyásoló hatásuk ilyenkor egyrészt az érintetti csoportok és a hozzájuk kapcsolódó HR-célok súlyozásában játszott szerepükből fakad. Másrészt azért meghatározó, mert a csúcsvezetők alapvető filozófiája, értékrendje, attitűdje erőteljesen hat a vezetői hierarchia tagjainak emberekkel kapcsolatos vélekedésére és magatartására.
  • Az egyes szervezeti egységek vezetői nemcsak a részlegükben végzett folyamatok működési hatékonyságáért, de saját stábjuk, a nekik alárendelt személyek menedzseléséért is felelősek. Figyelniük kell beosztottaik teljesítményére, képzésére éppúgy, mint elégedettségük biztosítására vagy a biztonságos munkavégzésre vonatkozó előírások betartására. Ezért valójában egy szervezet valamennyi vezetője „HR”-es is, hiszen mindenki – akinek vannak beosztottai – végez EEM-feladatokat. Emiatt egyre több szervezet sorolja a vezetői kompetenciaelvárások közé az EEM-ismereteket, kínál a vezetők számára ilyen jellegű belső képzéseket, vagy biztosítja, hogy specialistákhoz fordulhassanak, segítséget, útmutatást, szakértői tanácsot kérhessenek emberierőforrás-menedzselési ügyekben.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Bizonyos szervezeti méret felett – mint már láttuk – az EEM-folyamatban résztvevők másik csoportját az erre a területre specializálódott tudással, kompetenciákkal rendelkező szakemberek, a HR-esek alkotják. A HR-szakemberek lehetnek időlegesen, egy-egy aktuális probléma megoldására felkért külső HR-tanácsadók, rendszeresen igénybe vett HR-szolgáltatók (pl. tréningcégek), alvállalkozók és/vagy belső, állandóan foglalkoztatott HR-menedzserek, -szakemberek, adminisztratív munkatársak. Az utóbbiak munkáját egyre több helyen és egyre nagyobb mértékben váltják ki az informatikai támogatások, az e-HR-megoldások.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Bármilyen méretű szervezetre gondolunk, ne feledkezzünk meg a menedzseltekről, a szervezetek alkalmazottairól, a munkatársakról, akik ma már – többek között az informatikai rendszerek „önkiszolgáló” funkcióinak megjelenése miatt – egyre több EEM-funkció (pl. szabadságütemezés, karriermenedzsment) aktív résztvevői.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az EEM-folyamatok ezek szerint a szervezetek nagy részében az EEM-triádnak is nevezett (Schuler–Jackson, 2005) tipikus szervezeten belüli szereplők – a HR-es szakemberek, a vonalbeli/munkahelyi vezetők és a személyzet tagjai – napi munkája, kapcsolatai révén kelnek életre. Az 1.3. ábra szaggatott vonallal rajzolt piramisán belülre helyezett szereplők tehát a szervezeten belüli tagokból álló triád tagjai.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1.3. ábra. Az emberierőforrás-menedzsmentben részt vevő szereplők
Forrás: a szerzők saját szerkesztése
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Bizonyos ágazatokban, egyes szervezeteknél az erős szakszervezetek is hathatós résztvevői, befolyásolói az EEM-munkának. Például a közszférában még tovább bővül a külső szereplők köre, hiszen a jogszabályalkotókkal is kiegészül. A HR-részleg szakemberei által végzett tevékenységek körében helyenként – például a tűzoltóságnál – kritikus elemmé válhat a pszichológiai és egészségügyi problémák szűrése, a megelőzés és a segítségnyújtás stb., amelyet e feladatokra specializált szakemberek végeznek.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az értékteremtő EEM szakemberei az EEM-munka érintettjei – az alkalmazottak, a vezetők, a vevők/ügyfelek és a befektetők – számára pozitív hozadékkal járó megoldást képesek kínálni. Mai munkájukat az e fejezet utolsó alfejezetében ismertetett szervezeti formák valamelyikében végzik – változatos munkakörökben. Ezek megismerése előtt tegyünk egy kis nemzetközi kitekintést.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave