11.3.1. Az egészség munkahelyi támogatása vs. a munkahelyi egészség támogatása

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az egészséggel kapcsolatos szemléletváltás – a betegségmagatartás helyett az egészségmagatartás érvényesítési szándéka – a munkahelyi egészség támogatását (angolul Workplace Health Promotion, WHP) együttes erőfeszítésként értelmezi, amely a munkások, munkatársak egészségének és jóllétének javítására irányul (Luxembourg Declaration, 2007). A Health Promotion, az egészség reklámozása, elősegítése, támogatása a hazai szakmai szóhasználatban az egészségfejlesztés megnevezést kapta. Mi a továbbiakban Karoliny munkájára alapozva az egészségtámogatás kifejezést használjuk (Karoliny, 2016), így ugyanis jól megkülönböztethető lesz az új, egészségfókuszú szervezeti magatartás két típusa: az egyénekre, illetve a munkakörnyezetre irányuló akciók.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Az egészség munkahelyi támogatásának (EMT), propagálásának, reklámozásának egyénekre fókuszáló akciói elsősorban a munkatársak egészségtudatos magatartását, egészségi állapotát kontrolláló, támogató ismeretek, akciók kialakítását, elérhetővé, hozzáférhetővé tételét célozzák. Ezek az akciók az Amerikai Egyesült Államokból eredő közelítés megtestesítői, ott ugyanis az uralkodó – az európaitól eltérő egészségbiztosítási gyakorlatra épülő – szemlélet szerint a dolgozók maguk felelősek egészségügyi problémáikért. A szervezetek egészséggel kapcsolatos feladata kimerül abban, hogy segítséget nyújtanak nekik a jobb egészségi állapot eléréséhez. Ezért az egészség munkahelyi támogatása ott arra fókuszál, hogy megfelelő ismeretbővítő, készségfejlesztő, viselkedésváltozást szorgalmazó programokat kínáljanak az alkalmazottaknak.
  • A munkahelyi egészség, biztonság és jóllét (MET) folyamatos javításának támogatása, azaz a szervezeti sajátosságokat érintő tennivalók pedig olyan, a fizikai és a szervezeti munkakörnyezetre irányuló akciók (a munkahelyi egészség és jóllét támogatása, MET), amelyek főként a munkahelyi egészséget és biztonságot, valamint jóllétet befolyásoló szervezeti környezet és a munkafeltételek alakítását támogató folyamatok, rendszerek kiépítését és eredményes működtetését ölelik fel. Mivel az Európában érvényesülő szemlélet értelmében a munkáltató felelős az egészséget és biztonságot nem veszélyeztető fizikai és mentális körülmények kialakításáért, itt sokáig elsősorban a fizikai és a szervezeti munkakörnyezetre irányuló közelítés érvényesült.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az ezredforduló környékétől az egészségtudatos szervezeti magatartás immár a két eltérő fókuszú és eszközrendszerű közelítés együttes, egymást támogató, kiegészítő lehetőségeinek kiaknázását propagálja.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A munkahelyi egészség támogatásának irányelveiről további információkat érhet el az Európai Munkahelyi Egészségfejlesztési Hálózat (European Network for Workplace Health Promotion, ENWHP) weboldalán.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

E megközelítések alapján a szervezeti gyakorlatok sokasága alakult ki. Ezek közül példákat mutatunk az ad hoc módon, szeparáltan jelentkező, majd pedig a tudatosabban, szakszerűbben alkalmazott, szisztematikus, integrált programok köréből is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • A munkahelyi egészség támogatására (MET) és/vagy az egészség munkahelyi támogatására (EMT) fókuszáló tevékenységek, akciósorozatok gyakran csupán eseti megoldásokként, szeparáltan vannak jelen a szervezetek életében. Idesorolhatók például az egyéni munkaalkalmassági vizsgálatok, egy-egy szervezeti szűrőprogram vagy az esetenként megrendezett egészség- vagy sportnapok, bringatúrák. Ezek a szeparáltan megvalósuló eseti tevékenységek, ad hoc akciók lehetnek szervezeti, betegségkorlátozó és/vagy egyéni, egészségtámogató fókuszúak is.
  • Az egyedi és professzionális beavatkozások esetén elsősorban nem a program szakmai tartalmában, hanem annak szisztematikusan tervezett eljárásmódja alapján kiválasztott módszerek alkalmazása révén várható a hatásfok növelése. Ezen eljárásmódok legismertebbjei a kockázatértékelés és az egészségterv, amelyek közül az első alapvetően a munkahelyi egészség megőrzésének, támogatásának (MET) szervezeti fókuszú, betegségmagatartás-jellegű programjait jelenti, míg az egészségtervek inkább az egészségtudatos erőforrás-fejlesztési programok másik ágát, az egészség munkahelyi támogatását (EMT) célzó, egyéni fókuszú folyamatokat segítik.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

11.1. ábra. A kockázatértékelési folyamat fázisaiForrás: Karolinyné, 2014
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kockázatértékelés szisztematikus eljárásmódját, elemeit, tennivalóit, felelőseit hazánkban a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Mvt.) szabályozza; az 54. § (2) bekezdése kimondja, hogy a munkáltatónak rendelkeznie kell kockázatértékeléssel. Az elkészítendő kockázatértékelési dokumentum elemeire és struktúrájára vonatkozó részletes előírások megismerhetők és letölthetők a http://ensaf.hu/nyomtatvanyok/oktatasi-iratmintak/cat_view/64-munkavedelmi-iratmintak linkről. A kockázatértékelés folyamatát többféleképpen lehet szakaszokra osztani. A hazai gyakorlatban meghonosodott legfontosabb fázisait a 11.1. ábra segítségével szemléltetjük.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kockázatértékelés speciálisan pszichoszociális területekre fókuszáló eszköze, módszere a munkavállalók megkérdezése az őket ért hatásokról (Ramos et al., 2020). Ennek a formája lehet személyes interjú, csoportos beszélgetés vagy kérdőívkitöltés. A Semmelweis Egyetem Munkahelyi Stressz Kutatócsoportja által adaptált nemzetközi COPSOQ-kérdőív kitöltését követően a munkavállalók részletes visszajelzést is kapnak az őket érő pszichoszociális kockázati tényezőkről. Ez a kérdőív online, bárki számára ingyenesen hozzáférhető a www.munkahelyistresszkerdoiv.hu címen.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A munkahelyi egészségterv kapcsán csak arra térünk ki, hogy készítésének főbb területei közé a hazai szervezeti gyakorlatok ismerői a következő elemeket sorolják:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • egészséges táplálkozás, illetve energia-egyensúly;
  • rendszeres testmozgást elősegítő szabadidős programok;
  • dohányzást, alkohol- és drogfogyasztást megelőző programok;
  • a lelki egészség védelmére/megőrzésére irányuló programok;
  • az életvezetési kompetenciák, az öngondoskodás képességének fejlesztését célzó programok az életmódváltásra kényszerülő rizikócsoportok és betegcsoportok körében;
  • a családi életre való felkészítést támogató programok;
  • elsősegély-nyújtási és baleset-megelőzési programok.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

HR-ügyek: Szervezeti interjú: Az egészségvédelem mint új HR-fókuszterület
 
Az egészségvédelem és egészségfejlesztés megkérdőjelezhetetlenül a HR egyik új fókuszterületévé vált, és a következő időkben meghatározó helyen is marad – nemcsak a napi operatív feladatok között, de beépül a stratégiai tervezésbe, a munkaszervezési folyamatokba és a megnövekedett egészségtudatosság kapcsán a juttatási csomagokba is. Részletek: https://behaviour.hu/az-egeszsegvedelem-mint-uj-hr-fokuszterulet.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave