12.2.2. HR-analitikák és riportok a vezetők asztalán

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A HR-analitika klasszikus feladata az emberi erőforrások számokkal, numerikus kifejezésekkel, mennyiségi mutatókkal történő leképezése. Ki ne hallott volna már az átlagos statisztikai létszámról, a fluktuációról vagy éppen az átlagbérről? A klasszikus analitika e területeit aztán kiegészítették az egyes HR-funkciók hatékonyságának mérésére kialakított mutatószámokkal. Legyen az a toborzás hatékonysága (például a pozíció megüresedésétől az első pályázók megjelenéséig vagy a munkakör betöltéséig eltelt napok száma) vagy a képzések eredményessége (például a programok egységköltsége vagy a képzési költség éves költségkerethez viszonyított aránya, egy munkatárs által évente képzéssel töltött napok száma) vagy egy-egy HR-feladat elvégzésének átlagos időigénye.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A HR-analitikával foglalkozók körében az is hamar nyilvánvalóvá válhat, hogy saját szervezeti és HR-stratégiájukhoz illeszkedő mutatók definiálhatók, az aktuális prioritásoktól függően. Ha például a munkaerő megtartása válik fontos szemponttá, ezt kvantifikáló mutatókat érdemes létrehozni. Ilyen lehet például a stabilitási index, amelyben az X évnél régebben foglalkoztatottak számát vetjük össze az átlagos állományi létszámmal (például két évnél régebben a szervezetnél dolgozók száma vs. teljes dolgozói létszám).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az integrált vállalatirányítási rendszerek, illetve az ehhez kapcsolódó elektronikus emberierőforrás-rendszerek ezeket a mutatószámokat egy elektronikus riportban már maguktól generálják, amihez bemenetként valós idejű adatokat használnak. Az pedig, hogy mely mutatószámok melyik riportokban jelenjenek meg, egy vezetői önkiszolgáló rendszerben összeválogatható. Ezeket az önkiszolgáló modulokban gyakran a 12.2. ábrán látható csoportosításban kezelik.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

12.2. ábra. A HR-analitikák egy lehetséges csoportosítása
Forrás: a szerzők saját szerkesztése
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A mutatószámok és az elsődleges költségek, ráfordítások kezelésének megoldása mellett az is hamar kiderül, hogy a számokkal, numerikus adatokkal leírható állapotok megragadásánál sokkal nehezebb a rejtett, úgynevezett másodlagos ráfordítások vagy előnyök számszerűsítése. Az ugyanis viszonylag könnyen számszerűsíthető, hogy mennyi a toborzás költsége (mibe kerül egy álláshirdetés), ám a betanuláshoz vagy a beilleszkedéshez tapadó idő- és energiaigényes feladatok vagy az önismereti tréningek hatékonyságának megítélése már sokkal komplexebb feladat.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

12.2. táblázat. Big Data – a több lehet jobb is

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Forrás: a szerzők saját szerkesztése
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az efféle bizonytalanságok csökkentésére törekedve előbb-utóbb minden HR-szakember találkozik a „Big Data” kifejezéssel, amelynek a szakirodalma ma már tízezer oldalakban mérhető. Nagyon leegyszerűsítve annyit jelent, hogy olyan adatmodelleket hoznak létre, amelyekben szöveg, kép, jelsorozat, dokumentumok egyaránt tárolhatók, és ezekhez az adott adat jellemzőit leíró, úgynevezett metaadatok rendelhetők. Ez a próbálkozás úgy igyekszik a valóság kvantifikálására, hogy a numerikus analitika mellett annak minél több aspektusát megőrzi.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fent vázolt cél vezethet el a HR-analitika következő szintjére, amelyben már nem átlagok és szélső értékek vagy mutatószámok, hanem mintázatok, forgatókönyvek és előrejelzések készíthetők – informatikai támogatással. Ezek a megoldások ma még adattudósok segítségével megvalósuló, szervezetspecifikus verziók, de a vezetői döntés-előkészítés egyik legnagyobb potenciált hordozó megoldásai.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

HR-ügyek: Prediktív HR-analitika: a munkatársak viselkedésének előrejelzése
 
A HR adatelemző képesség egyik legizgalmasabb területe az úgynevezett prediktív analitika. Az itt született eredmények arra építenek, hogy a belső forrásból származó adatok, statisztikák felhasználhatók olyan előrejelzések készítésére, amelyek egy-egy kritikus területen segítenek a felső vezetésnek. Egy globális bank például prediktív analitika segítségével azonosította a munkatársak lemorzsolódási és felmondási okait és a figyelmeztető jeleket.
A prediktív analitikai eszközök általánosságban olyan elemzésekre alkalmasak, amelyek a múltbéli adatok és a jelenlegi tendenciák alapján előre jelezhetik a munkatársak viselkedését, akár döntéseit is. Az ilyen informatikai megoldások természetesen csak nagy mennyiségű adat esetén adhatnak megbízható, szignifikáns eredményeket a munkaerő-tervezéshez, a dolgozói teljesítmény javításához, a toborzás optimalizálásához vagy éppen a dolgozói elkötelezettség megőrzéséhez.
2022-ben a nemzetközi piacon legismertebb prediktív analitikai eszközök az OpenAI szerint a következők voltak.
  1. Workday Predictive Analytics
  2. SAP Success Factors Predictive Analytics
  3. Oracle HCM Cloud Predictive Analytics
  4. ADP Workforce Now Predictive Insights
  5. IBM Kenexa Predictive Analytics
  6. Cornerstone OnDemand Predictive Insights
  7. Talentsoft Predictive Analytics
  8. Ultimate Software UltiPro Predictive Analytics
  9. Infor Talent Science
  10. Halogen Software Predictive Analytics
 
Az érdeklődőknek érdemes körülnézniük, összehasonlítaniuk és tesztelniük a szoftvereket személyes igényeik alapján, hogy megtalálják a legjobb megoldást.
Forrás (és további olvasnivaló): https://hrpwr.hu/cikk/a-hr-jovoje-fontos-leckek-a-szakma-uttoroitol (2023. 01. 17.)
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave