1.1. Az emberi erőforrások és menedzselésük jelentősége a 21. század szervezeteiben

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szervezetnek működésükhöz – legyen az egy kis tanácsadócég vagy egy nagy élelmiszerlánc – tőkére van szükségük. A tőke a pénzügyi eszközöktől (készpénz, részvények stb.) kezdve a fizikai vagyontárgyakon, tárgyi eszközökön (épületek, föld, gépek, berendezések, járművek stb.) át a láthatatlan vagy szellemi tőkéig, az eszmei javakig (szabadalmak, szerzői jogok, márkanév, információs rendszerek, működési folyamatok stb.) magában foglalhat minden olyan tényezőt, amely hozzájárul egy szervezet üzleti bevételének eléréséhez. Egy kiskereskedelmi üzlet esetében idetartozhat például a nyilvántartási rendszer és a raktárkészlet, míg egy tanácsadócégnél egy saját fejlesztésű szoftver és egy modern iroda. Az viszont iparágtól, működési területtől függetlenül minden szervezetre egyformán érvényes, hogy ahhoz, hogy ezek a tőkeelemek hasznot hozzanak számukra, emberekre, munkatársakra, emberi erőforrásra, azaz emberi vagy humán tőkére is szükségük van.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Könyvünk fókuszában ezért végig az a fő kérdés áll, hogyan érheti el a céljait egy szervezet az alkalmazottai révén, azaz hogyan konvertálhatók jövedelemmé az emberi képességek, a munkatársak tehetsége, szakértelme és magatartása. Az erre az alapkérdésre adható válaszok koncepcióinak, technikáinak kialakításával és fejlesztésével foglalkozik a menedzsment egy mára már örökzöldnek nevezhető, ám folyton változó területe: az emberierőforrás-menedzsment (EEM; Human Resource Management, HRM). Az eredeti nevét (Personnel Management; személyzeti menedzsment) is lecserélő funkció az utóbbi évtizedekben egyre befolyásosabb szervezeti pozíciót vívott ki magának. Működési területük és szerepköreik bővülésén túl ez főként annak köszönhető, hogy belső és külső „ügyfeleik” igényeihez igazodva egyre sikeresebbek értékteremtő képességük bizonyításában.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az emberierőforrás-menedzsment jövőbeli változásainak előrejelzése nem túl kockázatos jóslat. Már ma is érzékelhetőek az EEM továbbfejlődését igénylő olyan kihívások, mint például

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • az emberi erőforrások fokozódó diverzifikációja és a munkatársak elvárásainak ebből is következő változásai (LUTHERONE Human Capital Trends, 2022);
  • a cégek új menedzsmentstratégiáiból fakadó szervezeti igényeinek módosulása;
  • a terjedő új technológiákhoz – robotizáció, mesterséges intelligencia (Artificial Intelligence, AI) stb. – és a fenntarthatósági elvárásokhoz igazodás erősödő igénye.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave