5.2.4. Nemzetközi kitekintés a toborzási gyakorlatra a CRANET 2021 adatbázis segítségével

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Miután megismerkedtünk a szóba jöhető toborzási módszerekkel, érdemes kitekintést tenni a nemzetközi gyakorlatra a CRANET kutatóhálózat 2021-es felmérésének segítségével, amelynek e területet vizsgáló eredményeit az 5.3. ábra mutatja be.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

5.3. ábra. A toborzási források és módszerek alkalmazásának gyakorlata a CRANET 2021-es felmérésének Globális mintájában
Forrás: a szerzők saját szerkesztése
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A válaszadó szervezetek toborzási gyakorlata kapcsán először azt érdemes kiemelni, hogy az alkalmazott módszerekről beszámoló szervezetek a vizsgált két fő munkatársi csoport (vezetők és szellemi (szak)alkalmazottak, illetve irodai, adminisztratív vagy fizikai dolgozók) tagjait érintő toborzási feladataik teljesítéséhez többnyire a módszerek eltérő körét preferálják. Az e tekintetben „kakukktojásnak” tekinthető megoldások az internethez kapcsolódóak. Akár a saját weboldalon, akár internetes állásportálokon megjelenített álláshirdetésről legyen szó, ezeket a válaszadók igen magas aránya (63–68 százalék) mindkét munkatársi csoport tagjait érintően szinte azonos mértékben használja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ezen a területen – több más HR-funkció gyakorlatával ellentétben – az tapasztalható, hogy az adminisztratív, illetve fizikai dolgozók toborzásához használt módszereket a válaszadók szélesebb köre és nagyobb arányban használja, mint amelyekkel a vezetők toborzását megoldják. A kérdőívben feltüntetett megoldások között kettő olyan található – a belső toborzás és a HR-szolgáltatók/fejvadászok használata –, amelyeket kifejezetten a vezetői pozíció betöltésére használnak a válaszadók. Ugyanakkor a globális minta válaszadói esetében inkább az adminisztratív vagy a fizikai dolgozók keresése történik az alkalmazotti közvetítésen keresztül, személyes jelentkezők, betévedők útján, a közösségi médiában vagy a Munkaügyi Központokon keresztül.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Globális minta fent vázolt főbb tendenciái a többi vizsgált országcsoportnál is hasonlóan alakultak, így azokat nem részletezzük.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave