5. Összefoglalás és következtetések

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az esettanulmányok másodelemzésével az volt a célunk, hogy bemutassuk: ahogyan az intézmények a szakmai fejlődésről és tanulásról (SZFT) és annak eredményéről, eredményességéről gondolkodnak, milyen változatos, egyedi tanulási utakat hoz létre a gyakorlatukban. Elemzésünk tehát átfogóan a tanulási utak, egyedi tanulási mintázatok feltérképezéséről szólt. A tanulásnak ez a fajta „láthatóvá tétele” meghatározó, hiszen alapját jelentheti az SZFT-t támogató tanulási helyzetek, alapfeltételek átgondolásának, segíthetik az intézményeket annak tudatos átgondolásában, hogy melyek lehetnek azok a sajátos tanulási formák, együttműködési helyzetek, melyek a helyi sajátosságokra építve eredményesen képesek alakítani a pedagógusok, szakmai közösségek tanulását.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mind az értelmezés, mind a folyamat leírásának kulcselemének tekintettük, hogy az SZFT és az ahhoz köthető eredmények térben és időben átfogóan jelennek meg, az eredmény, eredményesség mindig kontextusfüggő, a tudás folyamatosan változó, expliciten nehezen megfogható volta miatt nem annak „végpontját” célszerű keresni, hanem azt fontos jól látni, hogy milyen út vezet odáig, egyáltalán hol, hogyan merült fel a tanulás igénye, mi volt a kiindulópontja, és mindez hogyan kapcsolódik össze a támogatással, az együttműködésben megvalósuló tanulást hogyan alkalmazzák az intézmények, mik ennek az eredményességi mutatói. Célunk volt tehát, hogy az intézményekben zajló, általuk eredményesnek ítélt tanulási folyamatokat a maguk sokféleségében próbáljuk megragadni, figyelve az egyéni és csoportos tanulás egymásra épültségére, a hálózatos tanulás megvalósulására.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Összességében az SZFT-ről, az annak eredményeképp létrejövő tudásról való tudatos gondolkodás fejlődési folyamata minden intézményben megjelenik, úgy, ahogy a tanulók eredményességéről, eredményes tanulásáról való gondolkodás, ennek jelentősége is. A tanulási mintázatok eredőjét akár az intézmény külső partneri hálózatának megerősítése, a külső szakértői tudás bevonása, akár a diákok partneri bevonására épülő együttműködés, akár a szakmai autonómiára épülő, az alulról jövő kezdeményezéseket ösztönző innováció jelentette, mindegyikben közös elem, hogy a változási folyamatot a rutinszerű működésből való kilépés generálta, s mindez az eredményes tanulás változatos útjait hozta létre.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az SZFT eredményessége kapcsán azonban a dinamikus SZFT szempontjából fontos az is, hogy a szervezeti eredményesség, a fenntartható szervezetté válás mellett a pedagógusok, pedagóguscsoportok személyes szakmai eredményessége is hangsúlyt kapjon, a szakmai fejlődésnek és tanulásnak ugyanis van a pedagógus saját tanulásához kapcsolódó személyes eredménye is, ami nem feltétlenül a tanulói eredményességben mutatható ki. Ebben az intézmények még kevésbé mutatnak kellően reflektív attitűdöt.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave