2.2. A tanuló szakmai közösségek és a vezető szerep megosztása

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A tanuló szakmai közösség (PLC) egy olyan inkluzív, támogató közeg, melynek tevékenységét együttműködés és reflektív gyakorlat jellemzi, és amelynek kiemelt célja – saját szakmai tevékenységének fejlesztésén keresztül – a tanulók eredményes tanulásának támogatása (Stoll et al., 2006; Stoll, 2011; Hargreaves, 2019; Yang–Zheng, 2021). Mind a tanuló szakmai közösségek kialakítása és optimális működése, mind a tanulók tanulási eredményességének elősegítése szempontjából kiemelt jelentőségű az adott közösségen belüli kollaboráció (Stoll et al., 2006; Stoll, 2011; Darling-Hammond–McLaughlin, 1995), mely alakításában és fenntartásában a vezető meghatározó szerepet tölt be.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Optimális esetben a tanuló szakmai közösségek tagjai aktívan részt vesznek a közös tevékenységben, kialakul egyfajta kötődés (valahova tartozás érzése) a tagok között, az együttműködés gyakori, a szakmai sokszínűség pedig fontos. Ezekben a közösségekben a tanulás kollaboratív és kollektív: azaz a tanulás nem kizárólagosan a tanári tudás és készségek elszigetelt, individuális fejlesztése, hanem a tanulás során egyfajta közös gyakorlati és nézetrendszer is formálódik, az értékek közös alakítása, a tudás közös létrehozása történik, melyben a közösség tagjai aktívan részt vesznek. A tanulás kiemelt és közvetett célja a tanulók tanulásának elősegítése, ugyanakkor, valójában a tanulás során a közösség saját tanulási folyamatát is megismeri, megérti és értelmezi (Stoll et al., 2006; Stoll, 2011; Darling-Hammond–McLaughlin, 1995).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A tanuló szakmai közösségek működésének kutatása során Stoll (2015) megközelítése alapján nem kizárólagosan arra érdemes fókuszálni, miképpen történik a közösség tagjai között tudásuk megosztása, hanem meghatározó annak megértése is, hogyan jön létre egy olyan iskolai szintű szervezeti kultúra, melyben az együttműködés, az együtt tanulás elvárt, folyamatos, természetes (autentikus) és a gyakorlat folyamatos követésére épül, célja közvetve pedig a minőségi tanulás elősegítése (Stoll, 2015).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A tanuló szakmai közösségek számos megközelítésével találkozhatunk a kapcsolódó kutatásokban (Stoll, 2015; Mayer–Lloyd, 2011; Darling-Hammond et al., 2017; Yang–Zheng, 2021). Leírhatóak azonban olyan alapelvek, melyek átfogó jellemzőknek (1. ábra) tekinthetők a tanuló szakmai közösségek értelmezésekor (Mayer–Lloyd, 2011; Darling-Hammond et al., 2017; Yang–Zheng, 2021; Stoll, 2011; Stoll et al., 2006; Vescio et al., 2008). A tanuló szakmai közösségek alapja a (1) közös értékek és vízió, melyet a tagok képviselnek, elfogadnak és melyek elérését célul tűzik ki. A közös értékek és célok rendszere egyúttal lehetővé teszi a megosztott, kollektív és etikus döntéshozást is. A szakmai közösségek működésének szintén fontos vonása a (2) közös felelősség. A közös felelősségvállalás növeli a tagok elköteleződését, a tagok támogathatják egymás tanulását, egyúttal pedig a társas elvárások (a konstruktív társas nyomás) az elszámoltathatóságot is elősegíti. A (3) hatékony együttműködés (kollaboráció) egyik alapvető eleme, hogy a tagok megélik, kölcsönösen függnek egymástól (támaszkodnak egymásra), közös céljaik vannak. A konfliktusokat hatékonyan kezelik, a véleménykülönbségek, viták pedig a növekedést szolgálják, a rögzült, rutinszerű működéssel szemben. Ezekben a közösségekben (4) mind a csoportos, mind az egyéni tanulás ösztönzött és érték, továbbá (5) a közösség alapvető értéke a bizalom. Valójában a bizalom (a tisztelet, a meggyőződés a kollégák kompetenciáit illetően) a tanuló szakmai közösségek kialakulásának előfeltétele. A tanuló szakmai közösségek működésének támogatásában – ahogyan a korábbiakban is utaltunk rá – az iskolavezetés meghatározó szerepet tölt be. A közösségek kialakításának és támogatásának egyik alappillére, hogy a vezető a szervezeti tagokat bevonja a vezetői tevékenységekbe: a (6) vezetés megosztott. Ha a szervezeten belüli elágazások (kisebb hálózatok) mentén a szervezet valamennyi szintjén találhatunk vezetői megbízásokat, az ösztönzi a tagok bevonódását a közös tevékenységbe. Mindezeken túl, a tanuló szakmai közösségek működését affektív szempontok is meghatározzák: a konstruktív és produktív közös munka, a kölcsönös függési viszonyok kialakításának alapja a bizalom, melynek egyik eleme a vezetői feladatok és pozíciók megnyitása. A megosztott vezetés a vezető szerepét is árnyalja azáltal, hogy cél a szakmai közösségen belül kisebb csoportok, közösségek létrehozása, akik saját munkájukért, fejlődésükért felelősséget vállalnak és önállóan működnek a szervezeten belül. A vezetési feladatok megosztása így azt is ösztönzi majd, hogy a szervezet valamennyi tagjának joga vezetői feladatokat betölteni, és ezt a vezetőség is facilitálja, felruházza a tagokat döntési jogokkal és a vezető szerep változtatható (Bayler et al., 2015; Harris–Jones, 2019; Vanblaere–Devos, 2016).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1. ábra: A tanuló szakmai közösségek optimális működését támogató elemek (Stoll et al., 2006 és Stoll, 2011 alapján saját szerkesztés)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egy szervezeten belül a tanulás (szakmai fejlődés) elindításának alapja, hogy a közösség gyakorlata reflektív, azaz a saját (szervezeti) tudását folyamatosan felülvizsgálja (olykor megkérdőjelezi). Továbbá, az optimálisan működő szakmai közösségek tanulási eredmények (célok) és prioritások felállítására törekszenek, ezeket folyamatosan monitorozzák. Az előbbiek feltétele, hogy egy olyan szervezeti struktúra alakul ki, mely teret és időt is biztosít a folyamatoknak. A tanuló szakmai közösségek működésében kiemelt szerepe van a külső ösztönzők (például a „kritikus barátok”) bevonásának, ez lehetővé teszi a dialógust, a nézetek, hitek feltárását, új nézőpont érvényesítését (Stoll, 2011).
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave