Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Az ezüstkor irodalma

A császárkori irodalom első nagy korszakát, amely Augustus halálától (Kr. u. 14) Traianus haláláig (Kr. u. 117) tart, az ezüstkor irodalmának szokták nevezni. Ez a terminus akkor kapja meg jelentését, ha az aranykorhoz viszonyítjuk. „Olcsóbb ám az ezüst az aranynál” – Vilius argentum est auro – írja Horatius (Epistulae 1, 1, 52), s az „aranykori”, „ezüstkori” minősítéssel a kritikusok ugyanerre utalnak: az utóbbi korszak irodalma mind eszmeiségében, mind formakincsében alatta marad az előbbinek. E sommás ítélet következménye azután az, hogy a római irodalommal foglalkozó könyvek általában értékén alul tárgyalják, rövid terjedelemben. Gyakran ragasztanak rá efféle címkéket: „retorikus”, „jelentéktelen”. Az biztos, hogy más jellegű, mint az aranykori irodalom, ám ami más, az nem szükségszerűen rossz is. Már J. W. Duff figyelmeztetett ezen egyoldalú szemlélet káros voltára: „Alapvető tévedés lenne, ha figyelmen kívül hagynánk az ezüstkori irodalom összetett jellegét, vagy ha úgy képzelnénk, hogy sajátos jegyeit a puszta retorikus címszóval összegezhetjük, vagy ha elfeledkeznénk e korszak realistáiról: Petroniusról, Martialisról és Iuvenalisról” (1960, 11).

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave