Paksa Katalin, Domokos Mária

Vígsággal zeng Parnassusnak magas teteje

18. századi kottás források és a magyar zenei néphagyomány


A népdal a 18. században

A népi kultúra egy-egy „korszaka” mindig különböző idejű elemek, stílusok együttesét jelenti: óriási múlt él együtt a mindig születő újjal. A 18. század az első olyan időszak, amikor ezt írások alapján is bizonyítani lehet. Népdalaink ekkor egyszerre benyomulnak a felső rétegek írásos dokumentumaiba. A népzene régi pentaton stílusának jelentősége csak visszatekintőleg, az összehasonlító népzenetudomány eredményeinek tükrében tárul fel. A sirató stílus viszont a vizsgált időszakban is rendkívül eleven és alakuló: főként mint táncdalok sokasága jelenik meg a század eleji, de a későbbi verbunkos gyűjteményekben is. A sirató stílust zenei tulajdonságai, diatonikus hangsora, motívumismételgető és szekundokban süllyedő melodikája, mely szekvenciázásnak is értelmezhető, valamint kadenciarendje, a kettes kadencia kiemelkedő szerepe (mely domináns harmóniát sugallhat) alkalmassá teszi arra, hogy a nyugati zene harmóniai fogantatású dallamainak világába is beilleszkedjék.

Vígsággal zeng Parnassusnak magas teteje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 045 8

A magyar zenetörténet kéziratos és nyomtatott kottás forrásokban szegény, és többnyire a meglévők sincsenek koruk európai színvonalán. Különös jelentősége van tehát a zenei néphagyománynak, amely számos régiséget tartott fenn, és így segíti a sokszor kezdetlegesen, pontatlanul lejegyzett források értelmezését. Ezért írhatta Kodály Zoltán, hogy „a magyar zenetörténésznek először folkloristának kell lennie".

A könyv arra kíván választ adni, hogy milyen - a magyar népzenével összefüggő - forrásokkal rendelkezünk a 18. századból, és ezeknek mi a jelentősége a zenetörténet, illetőleg a zenefolklorisztika szempontjából. Az internetes hangzó melléklet műzenei és eredeti népzenei példái illusztrációként szolgálnak a kottás közlésekhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/paksa-domokos-vigsaggal-zeng-parnassusnak-magas-teteje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave