Tóth József

Világföldrajz


Szárazföldi és tengeri jégtakarók

A legkiterjedtebb szárazföldi jéggel borított felszínek a szárazföldi (belföldi, kontinentális) jégtakarók. A legnagyobb területű (12,5 millió km2) és vastagságú (átlagosan kb. 2500 m, maximum 4250 m) csaknem teljesen beborítja az Antarktiszt. Az északi félgömbön Grönland jégpáncélja 1,7 millió km2-t fed be, átlagosan 1600 m, legfeljebb 3400 m vastagságban. Az Arktisz szigetvilágában (Kanadaiés Szibériaiszigetvilág, Svalbard, Izland stb.), illetve a magashegységekben (Sziklás-hegység, Andok, Himalája, Pamír, Tiensan stb.) ezektől alaposan elmaradó, 50 000 km2-esnél kisebb területű jégsapkák fordulnak elő. A globális földi éghajlatváltozással kapcsolatban heves viták folynak arról, zsugorodnak-e a jéggel fedett felszínek a Földön. Úgy tűnik, az Arktisz jégmezői az utóbbi évtizedekben rohamosan csökkennek, míg az Antarktiszon egészében véve változatlan kiterjedésűek maradnak (IPCC 2001). A trópusi jégsapkákról mindenesetre egyértelműen megállapították, hogy napjaik meg vannak számlálva: a Kilimandzsáró jégsapkája például a 20. sz. elején még 12 km2 területű volt, ma alig 2 km2, s ha a jégfogyás tendenciája folytatódik, 2012-re eltűnik a „Kilimandzsáró hava” (10.2. ábra). Hasonlóan – a tudósok szerint – a Montana állambeli (Egyesült Államok) Glacier Nemzeti Parkban sem lesznek glecscserek 30 év múlva (10.3. ábra).

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave