Tóth József

Világföldrajz


Az „ózonlyuk”

Az 1970-es évektől az Antarktisz fölött egyre nagyobb mértékű ózonkoncentrációcsökkenést mértek a kutatók (az antarktiszi tavasz kezdetén), de az 1990-es évek elején az Északi-sark felett is tapasztalható volt e jelenség. Az antarktiszi ózonlyuk okai: halogénezett szénhidrogének, illetve az egyedülálló meteorológiai körülmények: poláris sztratoszférikus felhők, sarkvidéki örvények és az alacsony sztratoszférikus hőmérséklet. Az Antarktisz feletti erős szelek körkörös alakban fújnak, az örvénylés szinte leszigeteli a levegőt az Antarktisz felett. Ez a forgószél, a légörvény a hideg vegyi elegyet – a klórt, brómot, ózont, jégkristályokat – egy helyen tartja – amíg nem kel fel a Nap. A poláris éjszaka több hónapos időszaka alatt a sztratoszférában extrém alacsony hőmérsékletek alakulnak ki. A –80°C alatti hőmérsékletek esetén megjelennek az ún. sztratoszférikus felhők. Ezek a felhők olyan kémiai reakciókat indítanak be, amelyek során a rezervoár vegyületekből atomos klór (bróm) szabadul fel, beindítva ezzel láncreakciószerű ózonpusztító folyamatokat. Amikor a freon az ózonréteg fölé kerül, UV sugarak hatására a freonmolekulák bomlanak és klóratom szabadul fel belőlük. Ez a klóratom úgy bontja az ózont, hogy az nem képes regenerálódni, ezzel felborul az ózon egyensúlya és az ózonréteg vékonyodni kezd. Egyetlen felszabaduló klóratom 100 000 ózonmolekulát képes lebontani, ózonbontó teljesítménye –43 oC alatt éri el a maximumát. Bár a CFC gázok a levegőnél nehezebbek és egy idő után leülepszenek, éppen elég idejük van a káros hatás kifejtésére. A klór, melynek mólsúlya az ózonénak kb. százezerszerese, különösen veszélyes. A bróm 45-ször hatékonyabban bontja az ózont a klórnál (Sikerül-e megmenteni 2003). E folyamatok beindulásához szükséges a napsugárzás megjelenése, amiből következik, hogy az antarktiszi területeken miért szeptember az ózonlyuk megjelenésének a kezdete. Ahogy az állandó napfény felmelegíti a levegőt, a szelek elcsitulnak, széthullik a „keverőedény”. Beáramlik az addig kizárt ózonban gazdagabb levegő, feltölti a lyukat (Sikerül-e megmenteni 2003).

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave