Tóth József

Világföldrajz


A vándorlást kiváltó okok és a munkaerő származási országai

Az amerikai Marshall-segéllyel is megerősített Nyugat-Európában a második világháború utáni években gyors és látványos gazdasági fejlődés vette kezdetét. A háborús emberveszteségek miatt azonban óriási munkaerőhiány lépett fel. Az 1950-es évek elejétől először a leginkább érintett országok, Franciaország, Németország, Nagy-Britannia és Svájc, majd a többi nyugat-európai állam is munkaerő-toborzásba kezdett. Bilaterális szerződéseket kötöttek a küldő országokkal, majd toborzóirodák százaiban gyűjtötték a munkavállalókat. A kapcsolatteremtés először és leginkább kézenfekvően a volt gyarmati országokkal történt meg. Azután a már korábban is munkaerőt küldő szomszédos dél-európai államok, végül pedig rövid időn belül távolabbi országok következtek. A földrajzi közelség és a történelmi kapcsolatok határozták meg, hogy melyik ország honnan fogadta a vendégmunkásai nagyobbik felét. Franciaországnál például a sorrend Algéria, Portugália és Olaszország volt, de igen sok más országból, Marokkóból, Tunéziából, Spanyolországból és Görögországból is áramlott a munkaerő, sőt szerződést kötött Jugoszláviával és Törökországgal is. Ugyanezen országokkal Svájc is szövetkezett. Nagy-Britanniába, Hollandiába és Belgiumba először a volt ázsiai és afrikai gyarmataikról, de rövidesen – diffúz módon terjedve – a többi országból is érkezett munkaerő. Németországnak nem voltak gyarmatai, így a munkaerő-toborzást különösen intenzíven folytatta. A dél-európai mediterrán országok, különösen Olaszország és Görögország mellett Törökországgal és Jugoszláviával épített ki szoros kapcsolatokat.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave