Tóth József

Világföldrajz


Népesség- és településföldrajz

Svájcnak négy hivatalos nyelve van, a népesség 63%-a a németet, 20%-a a franciát (a nyugati kantonokban pl. Genf, Vaud, Fribourg, Neuchâtel, Jura, Valais), 6,5%-a az olaszt (délen Ticinóban) beszéli első nyelvként, de általános a többnyelvűség. Az Inn völgyében (Graubünden kanton) alig 50–60 ezren beszélik az újlatin nyelvek körébe tartozó rätorománt, amelynek életben tartására a svájci állam fokozott erőfeszítéseket tesz. A népesség vallási összetétele ugyancsak vegyes, 42% a római katolikus, 35% a protestáns (kálvinista) vallásúak aránya, a fennmaradó rész a kisebb vallások és a felekezet nélküliek között oszlik meg. Az ország átlagos népsűrűsége 185 fő/km2, ami a változatos domborzat nyomán jelentős szélsőségeket takar. A lakosság háromnegyede a Mittellandon él, amelynek népsűrűsége kétszerese az országos átlagnak, s ezzel a sűrűn lakott Benelux államok népsűrűségi értékéhez hasonlít. Az Alpok térsége a népesség hetedének nyújt csupán otthont, itt a népsűrűség alig negyede az országos átlagnak. A mezőgazdasági népesség foglalkozáscseréje korán megindult, a mostoha természeti viszonyok behatárolták a mezőgazdaság eltartóképességét. 1900-ban a keresők 40%-a élt mezőgazdaságból, jelenleg alig 4% (2008). A legtöbb foglalkoztatott a szolgáltatásokban (74%) dolgozik, az ipar részesedése (22%), lassan csökken. A kiegyensúlyozott és magas életszínvonal sok külföldit vonzott az országba, a külföldiek 20%-os részesedése a népességen belül európai viszonylatban kiemelkedően magas. A külföldi vendégmunkások többsége Olaszországból, a jugoszláv utódállamokból, Portugáliából, Spanyolországból és Törökországból érkezett. Svájc népességnövekedése a bevándorlásból és a szerény természetes szaporodásból (2008: 2 ezrelék) fakad. A városlakók aránya 73% (2008), ami az európai átlagértékkel azonos, viszont csak a 10 ezer lakosnál népesebb települések számítanak városnak. A városok és falvak közötti különbségek a nagy jólétből és a fejlett ellátórendszerből fakadóan eltörpülnek.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave