Tóth József

Világföldrajz


Népesség- és településföldrajz

Finnország népessége 1917-ben, a függetlenség hajnalán 3 millió fő volt, s a két világháborúnak köszönhetően csak 1950-ben érte el a 4 millió főt. A második világháborús területi veszteségek, a politikai bizonytalanság és a nyomában járó kivándorlás miatt a népességszám csak lassan növekedett, s 1990-ben érte el az 5 millió főt. A természetes szaporodás ugyan a 2000 utáni időszakban 2 ezrelékre csökkent, megnőtt ugyanakkor az ország vándorlásból származó nyeresége. Finnország 1989–1990 után vonzó bevándorlási célterületté vált, a bevándorlók többsége az Oroszországhoz tartozó, többségében finnek által lakott területekről, valamint Észtországból és Svédországból érkezik. Az ország népességének 93%-a finn. Az ország legfontosabb idegen etnikuma a kb. 300 ezer főt számláló és a népesség 6%-át kitevő svéd kisebbség, akik döntően a déli partvidéken, az Åland-szigetcsoporton, valamint Helsinki és Turku körzetében élnek. A svéd az ország második hivatalos nyelve, azaz a svédeket a finnekkel egyenrangú államalkotó népnek ismeri el az alkotmány, ami jó összekötőkapcsot jelent a nagyobb szomszéd felé. A svédek mellett az oroszok és a számik (lappok) képezik az ország fő nemzetiségeit. A finn állam kisebbségpolitikája nemzetközi viszonylatban is példamutató. A népesség túlnyomó többsége evangélikus vallású. A magas életszínvonalnak köszönhetően a születéskor várható élettartam a finn nők körében 83 év, a férfiak esetében 76,3 év. Finnország a XX. század elején elmaradott agrárországnak számított, a népesség 70%-a a mezőgazdaságból élt, 10%-át az ipar, 20%-át a szolgáltató szektor foglalkoztatta. Ma csupán a munkaerő 4,5%-a dolgozik a mezőgazdaságban. Az ipar az aktív keresők 25,5%-át, a szolgáltatások 70%- át foglalkoztatja. A városlakók aránya 63% (2008), ami elmarad az európai átlagtól, s a legkevésbé városias országnak számít Észak-Európában. A városhálózat élén az 578 ezer fős főváros, Helsinki áll.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave