Tóth József

Világföldrajz


Az időjárás előrejelzése

A meteorológia egyik legfontosabb alkalmazási területe az időjárás előrejelzése. A feladat nehézségét jól mutatja, hogy még napjainkban is sokszor előfordul, hogy egy-egy napra sem sikerül pontosan előrejelezni az időjárást. Az ablakon kitekintve a felhők alakjából és mozgásából következtethetünk a következő percek időjárására. Ha egy zivatarfelhő mozgási sebessége 50 km/h, akkor 50 km-es távolságból kell információt gyűjtenünk ahhoz, hogy 1 órával előre tudjuk jelezni az érkezését. Az elkövetkező nap időjárásának előrejelzéséhez az európai kontinens feletti légkör állapotát (nyomás, hőmérséklet, nedvesség, szél) kell ismernünk. Hosszabb, néhány napos előrejelzés esetén a megfigyeléseket az egész északi féltekére ki kell terjeszteni. A megfigyelés azonban önmagában nem elegendő az időjárás előrejelzéséhez. A mérési adatok a légkör állapotát egy adott időpontban határozzák meg. Azt, hogy mi fog történni a későbbiekben, számítógépes modell segítségével jelezhetjük előre. Ahhoz, hogy megértsük, hogy milyen nehézségekkel kell megküzdenünk a számítógépes előrejelzés során, végezzük el a következő gondolatkísérletet. Tekintsünk egy, a légkörnél jóval egyszerűbb fizikai rendszert, egy asztalon guruló golyót. Indítsuk el a golyót v0 kezdősebességgel. Ha a golyóra ható közegellenállási erő és súrlódási erő hatása elhanyagolható, akkor a kiindulási pont és a sebesség ismeretében – kihasználva az s = v · t összefüggést – tetszőleges időpontban meg tudjuk határozni a golyó helyzetét. A valóságban azonban ezen erők hatása nem hanyagolható el, és a golyó előbb vagy utóbb meg fog állni. A megállás pontos helyének meghatározását olyan tényezők nehezítik, mint például a levegő turbulens áramlása, a golyó nem teljesen szabályos gömb alakja, vagy az, hogy a felszín egyenetlensége helyről helyre változik stb. Ezen hatások pontos figyelembevétele azonban már nem egyszerű feladat, sokszor csak valamilyen közelítést alkalmazva tudjuk megtenni. A kísérletet többször megismételve azt tapasztaljuk, hogy a golyó sokszor nem azon a helyen áll meg, mint amit a számítások során előrejeleztünk. Ennek hátterében nemcsak a fentiekben említett hatások állnak, hanem az is, hogy a kísérletek során nem mindig pontosan ugyanarról a helyről és nem mindig ugyanakkora sebességgel indítjuk útjára a golyót (a golyó kezdeti helyét és sebességét kezdeti feltételnek hívjuk). Hasonló jellegű nehézségek okoznak gondot akkor is, amikor a légkörben lejátszódó folyamatokat akarjuk előrejelezni. A légkörben lejátszódó folyamatok rendkívül bonyolult volta miatt csak közelítő összefüggéseket alkalmazhatunk annak meghatározására, hogy mi fog történni a jövőben. Tovább növeli a bizonytalanságot a megfigyelési adataink pontatlansága, és az, hogy csak a légkör egy részéről állnak rendelkezésre mérési adatok.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave