Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


Exportorientált iparosítás és gyors gazdasági növekedés Japánban

A kelet-ázsiai országok közül Japán volt az első, amely a II. világháború után rendkívül gyors gazdasági növekedést ért el az exportorientált iparosítási stratégiának köszönhetően, és rövid idő alatt felzárkózott a fejlett nyugati országok mellé. A GNP nagyságát tekintve Japán 1960-ra Kanadát, 1965-re az Egyesült Királyságot és Franciaországot és 1968-ra az NSZK-t utasította maga mögé (Kunio, 1994). Így Japán az USA mögött a világ második legnagyobb gazdaságává vált a II. világháborút követő két és fél évtizedben. A „gazdasági csodának” nevezett időszakban, 1955 és 1973 között Japán (az időszakos visszaesésektől eltekintve) évente, átlagosan 10 százalékos reálnövekedést ért el. A gazdasági növekedés üteme a tervszámokat rendre túlszárnyalta. Az előbb említett perióduson belül kiemelhető az 1960-ban meghirdetett nemzeti jövedelem-duplázó terv (Ikeda-kormány) időszaka. A terv elnevezése egyben utalt is a kitűzött célra, vagyis a nemzeti jövedelem 1970-ig történő megduplázására, amely azonban már 1967-re teljesült. A rendkívül gyors és hosszantartó gazdasági növekedés viszonylag alacsony munkanélküliség és inflációs ráta mellett ment végbe. A gyors gazdasági növekedésben a belső és külső keresleti tényezők egyaránt szerepet játszottak: a befektetések és az export nőtt a leggyorsabban.46

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave