4.1.5.1. Nikotinpótló terápiás készítmények

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A leszokás sikertelensége okán, vagy pusztán kiegészítve, megtámogatva a leszokási folyamatot, különböző nikotinpótló készítmények és gyógyszerek alkalmazhatók, főképp a megvonási tünetek mérséklése céljából. A nikotinpótló készítmények számos formájának (rágógumi, bőrre ragasztható nikotintapasz, nikotinos orrspray, inhalátor, nyelv alá helyezhető tabletta) igazolt a hatékonysága: a nikotinpótló készítménnyel megtámogatott leszokás sikeressége akár 50–70%-kal nagyobb lehet, mint az anélküli leszokási próbálkozás esetében. [72] Ez természetesen nem jelenti, hogy e készítményekkel a leszokás minden nehézsége, kihívása elkerülhető, azonban az első hetekben jelentős segítséget nyújthatnak, és támogathatják az egyén elhatározását, erőfeszítéseit.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A nikotinos rágó és tabletták a szájban oldódva, a nyálkahártyán keresztül felszívódba juttatják a szervezetbe a nikotint; egyes esetekben azonban gyomorpanaszok léphetnek fel mellékhatásként. A nikotinos (transzdermális) tapaszokat a bőrre helyezve a nikotin koncentráltan és rövid úton a keringési rendszerbe jut, a tapaszok méretének csökkentésével pedig a nikotin mennyisége is fokozatosan csökkenthető, míg végül az egyén képessé válik azt teljesen elhagyni. A nikotinsprayk az orrba permetezve juttatják a nikotint a szervezetbe, ami az orrnyálkahártyán keresztül gyorsan a vérkeringésbe jut. [42] Minden készítmény hatékony lehet a nikotin pótlására a leszokás első időszakában, a fontos, hogy az egyén megtalálja azt, amely számára a legmegfelelőbben alkalmazható a leszokást támogatandó.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

67.
Leszokástámogatás szakember segítségével
 
Mind a bupropion, mind a vareniclin hatóanyagú gyógyszerek vénykötelesek, így azokat csak háziorvosa, kezelőorvosa írhatja fel önnek.
Továbbá, noha számos nikotinpótló készítmény hozzáférhető vény nélkül is, mindenképpen javasolt használatuk előtt a kardiológus kezelőorvosával való egyeztetés, az esetleges, más gyógyszerekkel összefüggő keresztreakciók elkerülése, valamint a koszorúér- és egyéb fennálló betegségekre gyakorolt lehetséges hatás tisztázása érdekében!
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A leszokást támogató gyógyszerek közül hagyományosan két hatóanyag, az antidepresszáns hatású bupropion és az újabb vareniclin a leggyakrabban alkalmazott.Az eredetileg antidepresszánsként alkalmazott bupropion enyhítheti a nikotinmegvonással járó depresszív, negatív hangulati tüneteket, pótolhatja a korábban a nikotin által előidézett antidepresszáns hatást, valamint az idegrendszerre hatva támogatja a leszokást, blokkolva a nikotinos acetilkolinreceptorokat, ezáltal gátolva a nikotin hozzájuk való kapcsolódását (tehát, ha rá is gyújt az egyén, elmarad a megszokott kellemes hatás). [46] Empirikus tanulmányok összefoglaló elemzése alapján a bupropion hatékonyan (akár 49–76%-kal nagyobb az esélye a leszokásnak) támogathatja meg a hosszú távú leszokást, az esetek kis részében ismertek ugyanakkor lehetséges mellékhatások is (álmatlanság, szájszárazság, hányinger, igen ritka esetben – 1:1000 – generalizált roham). [42, 73]

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vareniclin egy nikotinreceptor-antagonista, tehát gátolja a nikotin kötődését a receptorokhoz (ezáltal szintén gyengítve a nikotin korábban megszokott hatását), valamint stimulálja a dopamin felszabadulását, ezáltal mérsékelve a nikotinmegvonási tüneteket. [46] A vareniclin akár kétszeresére növelheti a leszokás sikerességét (összehasonlítva a kezelés nélküli csoporttal), továbbá empirikus vizsgálatok szerint [73] hatékonysága meghaladja a bupropionét is. A vareniclint használó személyek közül 50%-kal többen szoknak le sikeresen a dohányzástól, mint a valamilyen nikotinpótló készítményt alkalmazók és 70%-kal többen, mint a nikotinos rágót használók. [46] Az alacsony dózisú vareniclin mellékhatásai igen ritkák és mérsékeltek: leggyakrabban hányingert, fejfájást, álmatlanságot tapasztalhatnak meg a használók, ám ezek is igen enyhék, és idővel csökken a gyakoriságuk és intenzitásuk is. Kutatások [74] igazolták továbbá, hogy a vareniclin biztonságosan alkalmazható akut koronáriaszindrómán átesett személyek esetében is.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave