Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Konrád György: A látogató

Az ideológiai terheltség, amit az 50-es és a 60-as évek novella- és regénytermésének jelentős hányadával kapcsolatban joggal emlegethetünk, nem csupán azt jelenti, hogy a művekben szemléleti hátterében – az irányregényekre jellemző módon – ideológiai meggyőződések, egyszerű üzenetek húzódnak meg, amelyek irányítják a cselekményt, hanem azt is, hogy az elbeszélések morális dimenziójában, a szerepelők és tetteik narrátori értékelésében politikai ideológiák alakítják a morális ítéleteket. Ez nem kizárólag a kommunista kurzussal barátságos viszonyban lévő alkotásokra igaz, hanem olyanokra is, amelyek – mint Sánta Ferenc, Fejes Endre és Sütő András egy-egy művének példáján láttuk – kisebb vagy nagyobb kritikai távolságot őriznek vele szemben. Konrád György 1969-ben kiadott A látogató című regényében éppen az erkölcs ideológiai-hatalmi megalapozásának összeomlását kísérhetjük figyelemmel, mégpedig a narráció és a nyelv poétikai regisztereiben. A regény elbeszélője egy gyámügyi előadó (neve helyett egy kezdőbetű áll: T.), aki egyszerre részese vagy közeli szemlélője nyomorult, reménytelen, halálba futó életeknek, és egy intézménynek, amelynek feladata a beavatkozás, a segítség lenne, valójában működésének szabálya szerint csupán büntet, és dokumentálja a pusztulást. Konrád az előadó tudatára szűkíti a regényvilágot, arra, amit T., a gyámügyi előadó elképzel, amikor Bandula Ferike esetével találkozik. T. valóságos lehetőségként éli át, hogy munkakörének határain és addigi életének keretein túllépve odaköltözzék a magatehetetlen, állati módon nevelt kisfiú mellé. Kezdetben úgy képzeli, képes lesz a fiút az emberi társadalom részévé tenni. A nevelés iránya azonban megfordul: T.-nek előbb el kell fogadnia Bandula Feri lefokozott létének következményeit, majd rájön, hogy szabadságának forrása éppen e lefokozottság, és a „Tanuljunk a hülyéktől” című fejezettől kezdve maga T. is az animalitásban keresi személyiségének szabad formáját. Ez többek között azzal is jár, hogy előbb a munkahelyi, majd családi biztonságról is le kell mondania. Az itt vázolt életlehetőség elbeszélése metalepszis, azaz az eltérő valóság- és tudatszintek közti átlépés, és azok egymásba csúsztatásának eredménye. Ez az alakzat átalakítja a hagyományos realista elbeszélés viszonyait, még akkor is, ha A látogató a társadalmi körülmények részletes riportszerű ábrázolásának köszönhetően nyilvánvalóan rá van utalva a szociografikus próza hagyományaira.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave