Történeti játékstílus és gyakorlat
Prielle Kornélia pályafutásának színházművészeti és társadalmi dimenziói
Tartalomjegyzék
- Történeti játékstílus és gyakorlat • Prielle Kornélia páyafutásának színházművészeti és társadalmi dimenziói
- Impresszum
- Bevezető
- 1. Színésznői életkeret
- 2. Színpadi játék
- 2.1. Nézői emlékezetek és a 19. századi színpadi játék: új s újabb természetesség
- 2.2. Színészkonstrukció és szerepkör: a szalonszínésznőség szubjektivitásai
- 2.3. Színházi szerepkör és nyilvános imázs
- 2.4. Társadalmi norma által vezérelt játék: Zikka
- 2.5. Szenvedély által vezérelt játék: Cora
- Következtetések
- Függelék
- Bibliográfia
Kiadó: Akadémiai Kiadó – Erdélyi Múzeum-Egyesület
Online megjelenés éve: 2025
ISBN: 978 963 664 139 9
A kötet Prielle Kornélia (1826–1906) színésznő pályájához kapcsolva vizsgálja a korabeli változó színpadi játékmódot. A 19. századi játékmód megragadása céljából rendkívül jó terepnek mutatkozik Prielle életműve és színpadi játékának vizsgálata, hiszen hat és fél évtizeden keresztül, a negyvenes évektől a századelőig játszott a korszak magyar nyelvű hivatásos színjátszásának kiterjedt területet átfogó színpadjain.
Alapkérdése az, hogy mit jelent a játékstílus, illetőleg a játékmód és hogyan írhatók le annak változásai. Ehhez szorosan kapcsolódik annak vizsgálata, hogy hogyan láthatók, olvashatók és értelmezhetők a múlt színházi forrásai a színpadi játék viszonylatában. Hogyan írható felül, mozdítható ki a színésznő a magyar színháztörténeti diskurzusban jól kijelölt helyéről azáltal, hogy korabeli kontextusok szinkrón szemléletét érvényesíti, kiterjedt forrás-feltárást, forrás-analízist végez és a performance studies optikáját hasznosítja?
A könyv első fele életrajzi keretben vizsgálja a pálya jellegzetességeit olyan társadalmi kontextusokhoz kapcsolódva, amelyek a korabeli színházi játékmód megragadása szempontjából lényegesek. A második fele pedig a korabeli színpadi játékot helyezi központba, egyrészt a játékstílusokhoz kapcsolódó fogalomvilág és módszertan újragondolásával és kidolgozásával, másrészt konkrét alakítások nyomainak vizsgálatával. Sajátságosan kapcsolódik itt össze a biográfiai módszer, a színházi historiográfia és a performance studies optikája és kérdésfeltevése, amelyeknek metszéspontját a színpadi játékmód képezi, s egy látszólag ismert, valójában sok ismeretlen mozzanatot és színháztörténeti összefüggést feltáró életmű is kibontakozik.
Hivatkozás: https://mersz.hu/bartha-torteneti-jatekstilus-es-gyakorlat//
BibTeXEndNoteMendeleyZotero