Balaton Károly, Tari Ernő (szerk.)

Stratégiai és üzleti tervezés

Stratégia, tervezés, módszerek


3. Stratégiai elemzés

A stratégiai elemzés célja, hogy feltérképezze a vállalat külső és belső környezetének jellemzőit, amelyek kijelölik a vállalat stratégiáját meghatározó lehetőségek körét. A fejezet összefoglalja azokat a legfontosabb tényezőket, amelyek hatással vannak/lehetnek a vállalat stratégiájára és bemutatja azokat a legfontosabb elemzési módszereket, amelyekkel a stratégiára ható erőket elemezhetjük. Ezek az erők egyaránt származhatnak a vállalat külső, illetve belső környezetéből.
Az ipari szervezet gazdaságtana (industrial organization) irányzat szerint az elemzőknek az iparági/üzletági környezetet kell vizsgálniuk és nem a vállalatot, ugyanis az iparági sikertényezők a viszonylag hatékony piacokon könnyen transzferálhatók egyik vállalattól a másikhoz. E megközelítés szerint
a stratégiaalkotás lényege az iparági környezet lehetőségeinek felismerése és a lehetőségek kiaknázását biztosító vállalati erőforrások megteremtése,
azaz a siker záloga a külső környezet és a belső vállalati jellemzők illeszkedése (fit).
A belső vállalati erőforrások és képességek jelentőségét hangsúlyozó elméleti szakemberek szerint az illeszkedés nem elégséges az átlagon felüli teljesítményhez. Az igazán sikeres vállalatok egyedi képességekkel rendelkeznek és ezek az egyedi képességek azok, amelyek magyarázzák az azonos iparágban működő vállalatok közötti különbségeket. Itt tehát egy erőforrás-alapú megközelítésről van szó, amelynek követése a stratégiaalkotás (stratégiai tervezés) során azt jelenti, hogy
a vállalatok a belső erőforrásaik és egyedi képességeik kiaknázását biztosító lehetőségeket elemzik, és ezen erőforrások és képességek alapján dolgoznak ki stratégiákat.
A külső környezet, valamint a belső vállalati erőforrások és képességek mellett a stratégiaalkotást egyéb tényezők is befolyásolják. A vállalat érintettjeinek (stakeholdereinek) köre, mint például a tulajdonosok, menedzserek, vevők, alkalmazottak, intézmények, akik különböző elvárásokat fogalmaznak meg a vállalattal kapcsolatban, szintén befolyásolják a stratégiaalkotást. De hatással lehet a stratégiaalkotásra a vállalatoknak az idők folyamán kialakult értékrendje, kultúrája is. A stratégiai elemzés során a vállalatok a fent említett tényezők hatásait tárják fel, és e vizsgálat eredményeit beépítik a stratégia megfogalmazásánál. A 3. fejezetben elsősorban a külső makro- és iparági környezet, valamint a belső vállalati erőforrások és képességek stratégiaalkotásra gyakorolt hatását tárgyaljuk.
A következőkben bemutatásra kerülő külső elemzési eszközöket és az elemzés eredményeit a gyakorlatban iteratív módon (időben átfedve) ajánlatos használni a belső elemzési eszközökkel.

Stratégiai és üzleti tervezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 878 1

A könyv az egyetemi alapképzésben oktatásra kerülő Stratégiai és üzleti tervezés című tantárgy törzsanyagát foglalja össze. A fontosabb fogalmak definiálását (Bevezetés) követően a szerzők a 2. fejezetben áttekintést adnak a stratégiai gondolkodás történeti fejlődéséről, ahol az egyes fejlődési szakaszok jellemzőivel ismerkedhet meg az olvasó.

A stratégiai elemzéssel foglalkozó 3. fejezet bemutatja a külső környezet, a vállalati belső adottságok és képességek szerepét és elemzési módszereit, amelyek megalapozzák a stratégia kidolgozását.

A 4. fejezet a stratégia kialakításának különböző szintjeit és összetevőit tárgyalja: küldetés és jövőkép megfogalmazása, vállalati szintű stratégiák választéka, portfólió stratégiák, üzletági szintű versenystratégiák, stratégiai szövetségek és nemzetközi stratégiák.

A könyv 5. fejezete a stratégia megvalósításának előkészítésével, ezen belül is konkrétan a projektek tervezésével és vezetésével kapcsolatos ismereteket foglalja össze.

Az utolsó, 6. fejezet az üzleti tervezés szerepét, kidolgozásának folyamatát és a terv tartalmának fontosabb jellemzőit mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balaton-tari-strategiai-es-uzleti-tervezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave