Balaton Károly, Tari Ernő (szerk.)

Stratégiai és üzleti tervezés

Stratégia, tervezés, módszerek


Az iparág újradefiniálása

A versenytárs-elemzés segítségével a vállalatok nagyobb eséllyel képesek előre jelezni versenytársaik viselkedését, ami hasznos lehet saját stratégiájuk kialakításánál és a lehetséges válaszreakciók kidolgozása során. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a vállalatoknak csupán a versenytársakkal való relációban kell a stratégiáról gondolkodni. Egy vállalat jövőbeni lehetőségei nemcsak a közismert iparági- és versenykörnyezetben keresendők, hanem a még kevéssé vagy nem ismert iparági terekben is. Kék óceán szimbólummal illeti a Kim-Mauborgne szerzőpáros (2004) a ma még nem létező iparágakat, a még versengéstől mentes, ismeretlen piaci tereket. A vörös óceán ennek az elnevezésnek az ellentéte, azaz az érettség szakaszában lévő iparágat jelöl, amelynek határai jól definiáltak, a verseny jól ismert játékszabályok szerint folyik és az erős konkurenciaharctól „vörös” az óceán színe. A környezetelemzés során tehát a vállalatoknak nemcsak a már meglévő piaci térre kell koncentrálniuk, hanem keresniük kell a létező iparági terek továbbfejlesztésének lehetőségét, vagy törekedniük kell teljesen új piaci terek létrehozására. Ez utóbbi kezdeményezésre említik példaként a szerzők az internetes on-line aukciók iparágát megteremtő eBay-t. A kék óceánok azonban többnyire a már kifejlődött iparágakon belülről jönnek létre oly módon, hogy valamely piaci szereplő a létező iparág(ak) határait módosítja. Számtalan példát láthatunk erre a stratégiai akcióra a gyors technológiai innovációval jellemezhető telekommunikációs iparágakban. A szerzők szerint azonban a kék óceánok nem elsősorban a technológiai innovációkról szólnak. A csúcstechnológia időnként szerepet játszik a kék óceánok megteremtésében, de nem ez a meghatározó. Példaként a Polo Ralph Lauren cég nevére hivatkoznak (Kim-Mauborgne, 1999), amely az exkluzív ruházati cikkek (haute couture) és a klasszikus vonalú tömegruházat közötti szegmenst teremtette meg azáltal, hogy a két stratégiai csoport legvonzóbbnak ítélt termék-jellemzőit kombinálta. A designer nevét viselő cég elegáns boltokban kínálja luxus alapanyagokból készült, de klasszikus vonalú és megfizethető árú termékeit.

Stratégiai és üzleti tervezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 878 1

A könyv az egyetemi alapképzésben oktatásra kerülő Stratégiai és üzleti tervezés című tantárgy törzsanyagát foglalja össze. A fontosabb fogalmak definiálását (Bevezetés) követően a szerzők a 2. fejezetben áttekintést adnak a stratégiai gondolkodás történeti fejlődéséről, ahol az egyes fejlődési szakaszok jellemzőivel ismerkedhet meg az olvasó.

A stratégiai elemzéssel foglalkozó 3. fejezet bemutatja a külső környezet, a vállalati belső adottságok és képességek szerepét és elemzési módszereit, amelyek megalapozzák a stratégia kidolgozását.

A 4. fejezet a stratégia kialakításának különböző szintjeit és összetevőit tárgyalja: küldetés és jövőkép megfogalmazása, vállalati szintű stratégiák választéka, portfólió stratégiák, üzletági szintű versenystratégiák, stratégiai szövetségek és nemzetközi stratégiák.

A könyv 5. fejezete a stratégia megvalósításának előkészítésével, ezen belül is konkrétan a projektek tervezésével és vezetésével kapcsolatos ismereteket foglalja össze.

Az utolsó, 6. fejezet az üzleti tervezés szerepét, kidolgozásának folyamatát és a terv tartalmának fontosabb jellemzőit mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balaton-tari-strategiai-es-uzleti-tervezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave