A gyökerek (1982–1993)
A Forlong Bt. kétszemélyes családi vállalkozás, amely közel 20 éve dolgozik a felnőttoktatás területén. A cég alapítója, Héder Sándor egy monopolhelyzetben lévő energiaszolgáltatónál kezdte pályafutását a 80-as években, előbb mint villamosmérnök, majd mint PR-menedzser. A szervezet tekintélyelvű légköre mindig is feszélyezte, így valóságos áldást jelentett számára, amikor külföldi tanulmányútjai során, Angliában és Kanadában megismerkedett olyan módszerekkel, amelyek az együttműködést segítették, amelyek lényege a közös gondolkodás és a közös problémamegoldás volt. Itt ismerkedett meg és szeretett bele a tréningmódszerbe is, amelyet hazatérve azonnal ki is próbált. Az őt alkalmazó cég vezetőinek változása nyomán egyre több lehetőséget kapott a külföldön tanult módszerek alkalmazására, és a pozitív visszacsatolások megerősítették benne elhatározását, hogy komoly időt és energiát fektessen a folytatásba.
Egy új személyes kapcsolat révén hamarosan annyi tréningre kapott felkérést, hogy döntenie kellett az alkalmazotti lét és a tréningezésre épülő saját vállalkozás megalapítása között. Utóbbit választotta és 1993-ban megalakult a Forlong Bt.
A nagy ugrás: jó időben, jó helyen (1993–2006)
1993 és 2006 között a cég története a lehető legjobban alakult: számos érdekes és izgalmas munka, jó árak, megfelelő anyagi haszon. És a legérdekesebb: semmi marketingberuházás, semmi reklámkiadás. Ennek magyarázata, hogy a cégvezetőnek sikerült olyan egészségesen elválni korábbi munkáltatójától, hogy csupán papíron szakadt meg a viszony; a jó kapcsolat érintetlen maradt: számos alkalommal hívták vissza tréningezni, és ajánlották be más szolgáltatókhoz.
Héder Sándor szerint sikereinek alapja egyrészt a kapcsolati tőkében rejlett, másrészt viszont abban, hogy soha nem vett félvállról egyetlen megrendelést sem, hanem mindig a megrendelők igényeinek magas szintű kielégítésére törekedett. Kapcsolatai, ismeretségei tették lehetővé, hogy bekerüljön egy-egy céghez, magas szintű munkájával viszont azt is elérte, hogy a frissen megismert cégek újra és újra visszahívják, újabb megrendelésekkel, feladatokkal látva el. Így történt, hogy a pécsi Nokia, az Elcoteq Kft., a Biokom Kft., a Pécsi Vízmű, a dél-dunántúli és az észak-dunántúli áramszolgáltató, valamint a komáromi Nokia gyár csaknem teljes állományával tréningezett.
A magas szintű minőséget úgy igyekezett biztosítani, hogy az egyéni tanulás mellett folyamatosan járt tanfolyamokra, képzésekre: Londonban és Bécsben tanult neurolingvisztikus programozást, és humánmenedzsment-szakértői oklevelet szerzett a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen.
A Forlong válsága (2006–2008)
A 2006-os évben, amikor még jele sem volt a gazdasági válságnak, a cég csaknem egyszerre veszítette el legnagyobb megrendelőit és sodródott egy saját válság szélére. A korábbi nagy megrendelők vezetőségi és HR-posztjain jelentős személyi változások történtek, amelyek egyet jelentettek a kapcsolati tőkéből származó megrendelések megszűnésével. Az életben és a piacon maradást a korábban jól átgondoltan képzett anyagi tartalékok jelentették. A vállalkozásnak szembe kellett néznie azzal a ténnyel, hogy a csupán két lábra épített marketing (jó kapcsolatok + magas színvonalú munkavégzés) legfontosabb lába elveszett. A nehéz időszakban számtalan sikertelen lépéssel kísérleteztek. Ilyen volt például, hogy más trénerekkel próbáltak szövetségre lépni. A kapcsolatok mindig jól indultak, de üzlet soha nem származott az új kapcsolatokból, hiszen minden tréner ugyanazzal a problémával küzdött: hogyan reklámozza sikeresen és hogyan adja el magát.
Megpróbálkoztak a termékfejlesztéssel: tréningjátékokat dolgoztak ki és próbáltak értékesíteni mínuszos eredménnyel. Megkísérelték a fókuszváltást: kiválasztani egyetlen, rendkívül hasznos témakört és abban elmélyülni és a legjobb lenni. A kreativitás témájára esett a választás, hiszen a nyugati országokban már van piaca a kreativitásnak az üzleti életben is, és az erőforrásokban szegény országok számára jó lehetőség a kiugrásra a kreatív gondolkodás fejlesztése. Sándor még Londonba is elutazott, hogy a világhírű Edward de Bono iskolájában tanulja meg a témát, de üzlet és bevétel egyszer sem származott a befektetésből.
Egy kereseti lehetőséggel nem próbálkoztak sohasem, ami pedig lépten-nyomon kínálkozott: a pályázatok világa. Tartottak a korrupciótól, és szenvedélyesen hittek abban, hogy képesek lesznek a versenypiacon megélni.
A válság lehetőséget adott arra és egyben kényszerítette a tagokat, hogy mélyebben beleássák magukat abba a kényes témába, hogyan működik az értékesítés. Hamar rájöttek arra, hogy a hagyományosan elterjedt értékesítési stratégiák, amelyek egyfajta nyomulásra, „az értékesítő mindig okosabb, mint az ügyfél” felállásra épülnek, soha nem lesznek összeegyeztethetőek a cég szellemiségével és szolgáltatási filozófiájával. A hideghívásokkal és a marketinges levelekkel meg sem próbálkoztak. Hamar megtalálták azonban azokat az értékesítési szakkönyveket, amelyek lényege az ügyfélközpontú kiszolgálás, a bevétel keresése helyett az ügyfél valódi igényeinek feltárása. Ezeket a „pull technikákra” épülő értékesítési ismereteket később képzési repertoárjukba is felvették.
A cég marketingjének területén egyetlen pull módszert találtak: a cég honlapjának fejlesztését. Korábban is volt a cégnek honlapja, hiszen Sándor a 12. előfizetője volt az internetnek egész Baranya megyében. Amíg azonban sok volt a megrendelés, öröm volt maga a tudat, hogy saját honlapjuk van. A válság éveiben derült ki, hogy ez nem elég. A honlap legyen vonzó és informatív. Egy zseniális grafikus tervezte meg legújabb honlapjukat, amelyről 2 év után az is kiderült, hogy az internetes (akkori) keresőrobotok számára láthatatlan. Újabb tanulás, információ és informátorkeresés következett, amely egyszerre jelentette egy honlapszerkesztői tanfolyam elvégzését, egy új honlap-üzemeltető felkutatását és olyan kapcsolatok kialakítását, amelyek nyomán létrejött az a bloggal kombinált honlap (
www.forlong.hu), amely 2008 óta megrendeléseket is hoz a Forlongnak.
Világválság – a Forlong új lehetőségei (2008–2011)
A világválság első éveiben, amikor számtalan cég csukta be kapuit, a Forlong egy olyan új lehetőséget kapott, amellyel átvészelte a krízis éveit. Egy új üzleti partner kereste fel (egy korábbi ismeretség révén), és rendelt egy ügyfélszolgálati tréninget. Az egy tréningből 3 éve tartó folyamatos együttműködés bontakozott ki, melynek során az ügyfélszolgálati munkatársak fejlődését segítik a trénerek.
2008-ban jelentek meg az első komoly megrendelések a honlapon keresztül. Érdekes szemléletváltás indult meg néhány nagyobb cégben, amelyeknek azért esett a választásuk a kis családi vállalkozásra, mert elegük lett a mamut jellegű trénercégekből, akik borsos árért kínálják szolgáltatásukat, de zsákbamacskát adnak el: más értékesíti a tréningeket, más személy ül le a tárgyaláson, és megint valaki más érkezik a tréningre megtartani azt.
A 2010-es év végre azt a partnercéget is meghozta a Forlong számára, amelynek segítsége szintén könnyítette a válság túlélését. Az első sikertelen próbálkozások után világossá vált, hogy a hasonló témákban és területeken tevékenykedő trénerek nem jelenthetnek új megrendeléseket a Forlong számára, így olyan szakemberek között keresgéltek, akiknek szolgáltatásai kiegészítik sajátjaikat, akik olyan témákban jártasak, amelyekben a Forlong tagjai csak kevéssé.
Az életet csak visszafelé lehet megérteni, de csak előrefelé lehet élni
– A cég története – mondja Sándor – 2012-ből visszafelé nézve kerek egésszé áll össze. 1992-ben elképzelni sem tudtam, mit fogunk csinálni 2012-ben. Ma sem tudjuk, mi lesz 10 év múlva, milyen irányban fogunk fejlődni. Amit tudunk, hogy érdemes ragaszkodni legfőbb értékeinkhez, melyek a folyamatos tanulás és az ügyfelek színvonalas kiszolgálása.