Rekettye Gábor

Marketing a magyar kisvállalatoknak


Vállalati eset: Egy divatos retropozicionálás – ez mind, mind Pécsi Kesztyű!

A nyolcvanas évek egyik legnépszerűbb reklámja volt a Pécsi Kesztyű hirdetés. Aztán egy időre úgy tűnt, megszűnik a magyar kesztyűgyártás. Szerencsére nem így történt. Ma már olyan világsztárok hordják a remek darabokat, mint Lady Gaga és Katy Perry.
 
Egy fogalom, nem csak egy kesztyű
Talán ijesztően hangzik, de sajnos manapság az is megtörténhet, hogy egy több mint száz éves múltra visszatekintő, világhírnevet szerző, magas színvonalon működő cég, mely még a második világháborút és a kommunizmust is túlélte, a csődközelbe jusson, és így egy olyan termék tűnjön el majdnem a piacról, mely egyike azon keveseknek, amire Magyarország igazán büszke lehet. Szerencsére ez csak majdnem történt meg, és a pécsi kesztyű híre és minősége ma már csaknem olyan elismert, mint az 1930-as években volt. A pécsi kesztyűkészítés hagyománya 1861-re nyúlik vissza, amikor is az Ausztriában és Csehországban tímárnak és kesztyűkészítőnek tanult Hamerli János megalapította műhelyét, mely lassan külföldre is szállított termékeket, és a 20-as, 30-as évekre már jelentős exporttal számolt. Szerencsére a háború után is töretlen sikerrel folytatódott a hazai és a külföldi értékesítés, mígnem az eredeti gyár utódja, a Pécsi Kesztyűgyár, később Hunor Pécsi Kesztyű és Bőrruházati Vállalat, a világ egyik legnagyobb kesztyűgyárává nőtte ki magát. Aki még emlékszik a nyolcvanas évekbeli „Ez mind, mind pécsi kesztyű” reklámra, az tudja, mekkora kultusza volt itthon ennek a szupermagyar terméknek. Aztán a rendszerváltozás után főként anyagi problémák, illetve a külföldi konkurencia miatt a pécsi kesztyű hírneve is csökkent, ezzel együtt pedig a termelt mennyiség és a vállalat mérete is. A Hunor Pécsi Kesztyűgyár csődbe ment, ám az elbocsátott alkalmazottak által létrehozott kisebb vállalkozások igyekeztek fönntartani a „pécsi kesztyű” hírnevét.
 
Akik őrzik a lángot
Bár néhány évig nemigen lehetett hallani a híres-neves kiegészítőről, napjainkra újra megerősödött a kesztyűpiac, melynek megkoronázásaképp 2010 őszén megnyílt a Pécsi Kesztyű márkabolt Pécsett, a Ferencesek utcában. Az üzlet több pécsi kesztyűgyártó cég együttműködésével jött létre, azzal a céllal, hogy a pécsi kesztyűgyártás régi fényét visszahozza. Az igyekezet pedig nem volt hiábavaló. Ez látszik az Ybl-díjas belsőépítész által tervezett, párizsi divatüzletnek is beillő üzlethelyiségen és a kiállított termékeken is, melyek akármilyen különlegesek, szépek és remekül megmunkáltak, akkor is megfizethetőek, hiszen a legkülönlegesebb – például igazi szőrmével díszített – darabok is legfeljebb húszezer forint körüli áron kaphatók. Az átlagár azonban körülbelül hét-nyolcezer forint között mozog.
„Azt szeretnénk elérni, hogy a kesztyűk iránt érdeklődők útja újra Pécsre vezessen, hogy a város ismét a kesztyűgyártás fővárosa lehessen” – fogalmazta meg Hornicz Bernadett, a Szom-Hor Kft. kereskedelmi vezetője.
A Szom-Hor az egyik pécsi vállalkozás, melynek legfontosabb célkitűzése, hogy a pécsi kesztyű újra egy világhírű, magas minőségéről ismert márka legyen. 1994-ben alakultak, miután privatizálták a Hunor Kesztyűgyárat, majd utódja, a Penta Kesztyűgyár csődbe ment. A Szom-Hor alapítói mindkét gyárnál középvezetői szinten dolgoztak, így értettek a szakmához, nagy tapasztalatuk volt már egy valóban nyereséges üzem elindításához. Emellett rengeteg munka nélkül maradt alkalmazottat tudtak magukkal vinni. Bár a cég átesett kisebb-nagyobb válságokon, a szakértelemnek és az okos gazdálkodásnak köszönhetően ma már akár százezer pár kesztyű legyártására is van kapacitásuk. Hosszú távú céljuk, hogy a „pécsi kesztyűt” ismét a lehető legjobban megerősítsék a világpiacon. Munkásságuk, úgy tűnik, igencsak sikeres, hiszen többek között azzal büszkélkedhetnek, hogy Lady Gaga, Christina Aguilera, Nicki Minaj és az Olsen ikrek The Raw kollekciója számára is terveznek kesztyűket.
 
Ebben pózolnak a világsztárok
Mi itt a szerkesztőségben nagyon büszkék voltunk, mikor láttuk, hogy a The Raw legújabb kollekciójához Pécsett készült kesztyűket húztak a modellek kezére. Hiába, ez a kiegészítő tényleg a stílus és elegancia elengedhetetlen eleme a hűvösebb hónapokban! De vajon hogyan jut el a sztárok fülébe a pécsi kesztyű híre?
„Christina Aguilera vagy Lady Gaga az amerikai Dorothy Gaspar kesztyűket vásárolja. Dorothy a Gaspar Gloves nevű cég tulajdonosa, és a termékeit sztárok hordják, emellett mozifilmekhez és egyéb produkciókhoz készít különlegesebbnél különlegesebb kesztyűket. Ő tudja, hogy a legjobb minőséget kell produkálnia, hisz ezekben a körökben magasak az elvárások, ezért Pécsett készítteti a kesztyűit, a mi üzemünkben.”
Bernadették minden évben rendszeresen látogatják a divatbemutatókat, hiszen a kesztyűnek mint kiegészítőnek igazodnia kell a legfrissebb divattrendekhez is. Általában a táskák és cipők az irányadók színben és dizájnban. A cég tervezője Hidegkúti Anikó, aki képes mindenhonnan inspirációt meríteni, amikor egy-egy kollekciót tervez. Nagyon szereti a kézzel készített dolgokat és a magyaros motívumokat.
A vevők nagy része azonban nemcsak a kft. által tervezett kesztyűket vásárolja, hanem saját tervezéseit valósíttatja meg a pécsi üzemben. Ilyenkor a vevővel közösen kiválasztják a legmegfelelőbb alapanyagot, és megkezdik a prototípus legyártását, melyen aztán még lehet módosítani, hogy a késztermék a vevőnek a legmegfelelőbb legyen. A lényeg, hogy a magas minőségű alapanyag és dizájn kötelező eleme a pécsi kesztyű készítésének.
 
Mitől különleges a Pécsi Kesztyű?
A pécsi kesztyűk Magyar Termék címkével és regisztrált hologramos matricával hirdetik eredetiségüket. A vékony bőröket megfelelő és erőteljes mozdulatokkal a szabászok olyan rugalmas anyaggá varázsolják, ami rásimul a kezekre és kényelmes, meleg viseletet biztosít. A kesztyűvarrások közül a steppvarrás az, ami szintén egyedi, ezt a távol-keleti gyárak nem tudták alkalmazni. Onnan ismerhető meg, hogy a varrásoknál csak egy bőr éle látszik, a másik a kesztyű belsejében rejtve marad. Ez a varrás nagy tapasztalatot igényel, mert a varrás szélességet takarásban, kizárólag ujjbeggyel ellenőrizhetően kell biztosítani. Az igazi pécsi kesztyűket mindig a legmagasabb minőségű alapanyagból készítik.
 
Forrás: GLAMOUR magazin – Kerekes Anna, 2011
 

Marketing a magyar kisvállalatoknak

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 777 7

Döntéshozóként tisztában vagyunk azzal, hogy a marketing mennyire fontos tényezője a piaci sikernek. Rekettye Gábor könyve olyan muníciót ad a kisvállalati szakembereknek, amellyel még ebben a válságos környezetben is sikeresek lehetnek. A könyv mindazok számára kötelező olvasmány, akik a kisvállalatok piacán tevékenykednek, és minőséget előállítva hasznára akarnak lenni a magyar társadalomnak.

Balogh Levente tulajdonos ügyvezető, Szentkirályi Ásványvíz Kft. Örülök, hogy az Akadémiai Kiadó Rekettye Gábor könyvét - bővített formában, új pozitív magyar kisvállalati példák felvonultatásával - újból megjelentette. A kötet jól szolgálja célját: a marketinget részletesen tárgyalja, ugyanakkor olvasmányos és gyakorlatias. A szervezetünk által képviselt vállalkozások szakemberei sokat profitálhatnak a könyvből. Javaslom, hogy minél többen olvassák el.

Szűcs György elnök, Ipartestületek Országos Szövetsége Rekettye Gábor gyakorlati példákkal megtűzdelt, de elméletileg is igényes könyve fontos olvasmány lehet mindazoknak, akik nem csupán az iránt érdeklődnek, hogy milyen módon lehet egy cég termékeit jobban eladni, hanem azt is szeretnék megtudni, hogyan lehet mind a vevő, mind a vállalkozás számára előnyös, tartós értéket létrehozni.

Szerb László, egyetemi tanár, kisvállalati kutató

Hivatkozás: https://mersz.hu/rekettye-marketing-a-magyar-kisvallalatoknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave