Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


A jóléti állam és a modern területi politika válsága

Az 1970-es évek elején a gazdaság több mint két évtizedes növekedése megtört: a korábban magas növekedési ráták visszaestek, elszabadult az infláció; a fordista gazdasági-társadalmi formáció válságba került. A világméretű válság kialakulását nem egyetlen ok, hanem külső (a gazdaság nemzetköziesedése) és belső okok (a fejlődési modell válsága) együttese, eredője idézte elő. Az 1973-ban majd 1979-ben következett olajárrobbanás, valamint a természeti erőforrások Római Klub61 által előrevetített kimerülése hatékonytalanná tette és válságba sodorta a gazdasági növekedés motorját jelentő nyersanyagigényes és energiafaló húzóágazatokat (pl. nehézipar) (Benko 1992). A tömegtermékek piaca ugyanakkor telítődött, azok – életciklusuk hanyatló szakaszába érve – csökkenő mértékű keresletet indukáltak, előállításuk révén pedig egyre kisebb nyereségre lehetett szert tenni, miközben értékesítésüket a fogyasztói igények differenciálódása következtében növekvő bizonytalanság övezte. A vásárlók elfordultak az uniformizált termékektől, ezáltal a termékek életciklusa lerövidült, a tömegtermelés során alkalmazott változatlan technológia pedig megkönnyítette az új szereplők piacra lépését, s kiélezte a vállalatok közötti konkurenciaharcot. Az 1970-es évek elején a gazdasággal párhuzamosan az állam is válságba került. A jóléti államok elbürokratizálódtak, túlméretezetté váltak, tartalékaik kimerültek, és – az államadósságból finanszírozott fejlesztések, valamint a magas jóléti juttatások62 miatt – erőteljesen eladósodtak. A jövedelmek központosításának és újraelosztásának magas aránya korlátozta a gazdaság növekedését, a hatalmas államgépezet – a nagyvállalatokhoz hasonlóan – rugalmatlan, lassan reagáló dinoszaurusszá vált (Cséfalvay 2004).

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave