Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


Szubszidiaritás és decentralizáció

Az Európai Unió regionális politikájának elsődleges alapelve a szubszidiaritás és decentralizáció (principles of subsidiarity and decentralization). A szubszidiaritás értelmében a döntéseket és a végrehajtását arra a szintre kell helyezni, amely a legnagyobb átlátással és kompetenciával rendelkezik a feladat megvalósításához. A magasabb szintű szerv nem intézkedhet olyan esetben, amikor az adott célkitűzést alacsonyabb szinten is eredményesen el lehet érni. A decentralizáció a döntési jogosítványoknak és a megvalósítás feltételeinek az átadását jelenti egy magasabb szintről egy alacsonyabb szintre. A szubszidiaritás és decentralizáció elvének alkalmazása megnöveli a helyi szintek felelősségét (döntési szabadság a saját ügyeikben), ám ezzel párhuzamosan ösztönzőleg hat a lokális akarat (igény) megjelenésére és a helyi erőforrások aktivizálására. A helyi, térségi kompetenciák erősítése azért fontos, hogy a nemzeti szint(ek) szerepe mérséklődjön, azok átléphetők legyenek, és a fejlesztési programokban a regionális politika tényleges – nemzeti szint alatti és feletti – szereplői, egységei kerüljenek egymással kapcsolatba (pl. az EU és a régiók). E döntési jogosítványok birtokában a szereplőknek képesnek kell lenniük a fejlesztési programok lebonyolítására (Rechnitzer 1998b; Sarudi 2003).

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave