Marketingmenedzsment
Összefoglalás
- A szervezeti beszerzés olyan döntéshozatali folyamat, amellyel formális szervezetek megteremtik az igényt a megvásárolt termékekre és szolgáltatásokra, majd azonosítják, értékelik a választható márkákat és szállítókat, és választanak közülük. Az üzleti piacot alkotók olyan árukat és szolgáltatásokat vásárolnak, amelyeket további eladásra, bérbeadásra vagy termékek és szolgáltatások előállítására használnak fel.
- A fogyasztói piaccal összehasonlítva az üzleti piac kevesebb, de nagyobb vevőből áll, a vevő–eladó kapcsolat szorosabb, és a vevők fölrajzilag koncentráltabban helyezkednek el. Az üzleti piac kereslete a fogyasztói piac keresletéből származik, és a konjunktúraciklussal együtt ingadozik. Ugyanakkor számos ipari termék és szolgáltatás iránti kereslet az árváltozások szempontjából rugalmatlan. A szervezeti eladóknak tisztában kell lenniük a professzionális beszerzők és az őket befolyásolók szerepével, a többszöri értékesítési célú kapcsolatfelvétel szükségességével, valamint a közvetlen beszerzés és a lízing jelentőségével.
- A beszerzési központ a beszerzőszervezet döntéshozó egysége. Tagjai a kezdeményezők, a felhasználók, a befolyásolók, a döntéshozók, a jóváhagyók, a vevők és az ajtónállók. Az eladóknak ismerniük kell a környezeti, szervezeti, személyes és egyéni hatásokat ahhoz, hogy befolyással lehessenek ezekre a szereplőkre.
- A beszerzési folyamat nyolc szakaszból áll, amelyeket beszerzési szakaszoknak nevezünk: (1) a probléma felismerése, (2) az igény általános leírása, (3) a termékleírás, (4) szállítók keresése, (5) ajánlatkérés, (6) a szállító kiválasztása, (7) a rutinszerű rendelés specifikációja és (8) a teljesítés értékelése.
- A szervezeti eladóknak szoros kötelékeket és kapcsolatokat kell kialakítaniuk vevőikkel, és hozzáadott értéket kell nekik nyújtaniuk. Egyes vevők a tranzakciós kapcsolatot részesítik előnyben. A szoros üzleti kapcsolatok kialakítását a technológia is elősegíti.
- Az intézményi piac iskolákból, kórházakból, idősotthonokból, börtönökből és más intézményekből áll, amelyeknek a felügyeletük alatt álló embereket termékekkel és szolgáltatásokkal kell ellátniuk. A kormányzati szervezetek beszerzői rendszerint jelentős papírmunkát követelnek beszállítóiktól, valamint előnyben részesítik a nyílt ajánlattételt és a hazai vállalatokat. A szállítóknak készen kell állniuk arra, hogy ajánlataikat az intézményi és kormányzati piacok különleges igényeihez és eljárásaihoz igazítsák.
Tartalomjegyzék
- Marketingmenedzsment
- Impresszum
- A szerzőkről
- Előszó
- Köszönetnyilvánítás
- 1. Rész: A marketingmenedzsment értelmezése
- 1. fejezet: A marketing definíciója a XXI. században
- 2. fejezet: Marketingstratégiák és -tervek kidolgozása
- 2. rész: Marketinginformációk elemzése
- 3. fejezet: Információgyűjtés és a kereslet előrejelzése
- 4. fejezet: Piackutatás
- 3. rész: Kapcsolatépítés a vevőkkel
- 5. fejezet: A hosszú távú hűség megteremtése
- 6. fejezet: Fogyasztói piacok elemzése
- 7. fejezet: Üzleti piacok elemzése
- 8. fejezet: A piaci szegmensek és célpiacok meghatározása
- 4. rész: Erős márkák építése
- 9. fejezet: A márkaérték kialakítása
- 10. fejezet: A márka pozicionálása
- 11. fejezet: Versenydinamika
- Piacvezető cégek versenystratégiái
- További versenystratégiák
- A termékéletciklus marketingstratégiái
- Termékéletciklusok
- Stílus-, divat- és szeszélyciklusok
- Marketingstratégiák: a bevezetési szakasz és az úttörők előnye
- Marketingstratégiák: növekedési szakasz
- Marketingstratégiák: az érett szakasz
- Marketingstratégiák: a hanyatló szakasz
- A termékéletciklus-koncepciót támogató bizonyítékok
- A termékéletciklus-koncepció bírálata
- Piacfejlődés
- Termékéletciklusok
- Marketing a gazdasági válság idején
- Összefoglalás
- Alkalmazások
- 5. rész: Piaci ajánlatok kialakítása
- 12. fejezet: A termékstratégia meghatározása
- 13. fejezet: Szolgáltatások tervezése és menedzselése
- 14. fejezet: Árstratégiák és árprogramok kidolgozása
- 6. rész: Értékközvetítés
- 15. fejezet: Integrált marketingcsatornák tervezése és irányítása
- 16. fejezet: A kiskereskedelem, a nagykereskedelem és a piaci logisztika menedzselése
- 7. rész: Értékkommunikáció
- 17. fejezet: Az integrált marketingkommunikáció tervezése és irányítása
- 18. fejezet: A tömegkommunikáció menedzselése: reklámozás, értékesítésösztönzés, események és élmények, public relations
- 19. fejezet: Személyes kommunikáció: Direkt és interaktív marketing, szájreklám és személyes eladás
- 8. rész: A hosszú távú sikeres növekedés eszközei
- 20. fejezet: Új piaci ajánlatok bevezetése
- Lehetséges új termékek
- Kihívások az új termékek kifejlesztésben
- Szervezési intézkedések
- A fejlesztési folyamat irányítása: Ötletek
- A fejlesztési folyamat irányítása: koncepciótól a stratégiáig
- A fejlesztési folyamat irányítása: teendők a termék fejlesztésétől a piacra kerülésig
- A termék elfogadásának folyamata
- Összefoglalás
- Alkalmazások
- 21. fejezet: Kilépés a globális piacokra
- 22. fejezet: A holisztikus marketingszervezet hosszú távú irányítása
- 20. fejezet: Új piaci ajánlatok bevezetése
- Sonic marketingterv és feladatok
- Glosszárium
- Képek forrásai
Kiadó: Akadémiai Kiadó
Online megjelenés éve: 2016
ISBN: 978 963 059 778 4
A szerzők célja az volt, hogy a lehető legátfogóbb, legaktuálisabb és legpraktikusabb marketingszakkönyv szülessen meg. Törölték az idejétmúlt elemeket, s a legfrissebb példákkal és esetekkel aktualizálták a klasszikus művet.
Az új kiadásban található főbb változások
Minden fejezet elején vadonatúj illusztrációk adnak bevezetést. Aktuális márkákat vagy vállalatokat mutatnak be, emellett csoportos vitaindítóként is használhatók. Az egyes témaköröket teljesen új cégbemutató szakaszok színesítik. Ezek valódi vállalatok példáin keresztül szemléltetik a fejezetben tárgyalt fogalmakat. Termékeket, szolgáltatásokat és piacokat mutatnak be, gyakran reklámokkal vagy termékfotókkal is kiegészítve.
A fejezetek végén Kiváló marketingmunka címmel két-két mini-esettanulmány található, amely vezető szervezetek innovatív és leleményes marketingmegoldásait mutatja be. Mindegyik esethez a tantermi vitát és az elemzést előmozdító kérdések is kapcsolódnak.
Az új kiadás részletesen foglalkozik a gazdasági, a természeti és a technológiai környezet utóbbi években végbement drámai változásaival, különösen kihangsúlyozva a gazdasági válság idején alkalmazható marketingtechnikákat, a fenntarthatóság és a zöld marketing megjelenését, valamint az infokommunikáció egyre gyorsuló fejlődését.
A személyes kommunikációról szóló fejezetet jelentősen frissítették, figyelembe véve a közösségi médiumok és a kommunikációs környezet változásait.
Az új kiadás magyarországi megjelenését alapos szaklektori munka előzte meg. A kiadó ezúton mond köszönetet Bauer Andrásnak, Fojtik Jánosnak, Hofmeister-Tóth Ágnesnek, Horváth Dórának, Józsa Lászlónak, Rekettye Gábornak, Simon Juditnak és Veres Zoltánnak, akik ebben a nagyívű munkában részt vettek, és biztosították az adaptáció szakmai színvonalát.
Hivatkozás: https://mersz.hu/kotler-keller-marketingmenedzsment//
BibTeXEndNoteMendeleyZotero