Bauer András, Kolos Krisztina (szerk.)

Márkamenedzsment


Szolgáltatások márkázási gyakorlata

A szolgáltatók márkázási gyakorlatában megfigyelhető, hogy az esetek jelentős részében vállalati márkanevet használnak. Ennek magyarázata az eddigiekben leírt tényezőkre vezethető vissza: szolgáltatások esetében jelentős a vállalati összkép, a vevők sokszor a vállalat reputációja alapján hozzák meg döntéseiket. A termékmárkázás sokszor azért is nehezen valósítható meg, mert az egyidejűség miatt a vállalatnak az új márka mellé teljesen külön hálózatot kell létrehoznia, saját fiókokkal/helyiségekkel, saját alkalmazotti gárdával. Ez jelentős költségeket jelent, s ebben az esetben – a termékektől némileg eltérően – nemcsak a márkaépítés marketingköltségei jelennek meg, hanem a holisztikus szemlélet figyelembevételével a teljes üzlet és alkalmazotti hálózat költsége is. Míg a Procter&Gamble új márkájának az értékesítési tevékenységét ugyanaz a csapat látja el az egyes kiskereskedelmi hálózatok felé (tehát nincs minden egyes mosópormárkának saját értékesítő csapata), addig a szolgáltatásoknál ez a szinergia az értékesítésben nem jelentkezik. Mégis vannak olyan próbálkozások a magyar piacon is, ahol teljesen elkülönült márkát kívánt a szolgáltató létrehozni. Ilyen volt a Pannon GSM annak idején a Bee nevű márkájával, illetve később a Djuice márkával. A 2010-ben a Pannonból kivált Djuice a 26 év alattiakat célozta meg, és saját üzlethálózatot, értékesítési rendszert, marketingkampányt, árképzést alkalmazott, tehát teljesen függetlenül építette fel márkáját az anyacégtől. A stratégia azonban nem volt sikeres, a szolgáltató (akkor már Telenor) 2014-ben az összes Djuice csomagot visszavonta, és megszüntette az értekésítésüket.

Márkamenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 010 6

A Bauer András és Kolos Krisztina által szerkesztett Márkamenedzsment könyv hiánypótló munka a hazai szakkönyvpiacon. A márkákkal már jó ideje foglalkozó gyakorló szakemberként úgy vélem, hogy a könyv a márkamenedzserek számára nélkülözhetetlen ismereteket mutatja be, a sok gyakorlati példa pedig segíti az ismeretek alkalmazhatóságát. A könyv érdemei közül fontos kiemelnem annak sokszínűségét; az olvasó érdeklődése és munkatapasztalatai alapján kedvére válogathat az egyes témák közül, amelyek a szolgáltatások márkázásától kezdve, a luxusmárkákon keresztül a high-tech márkákig számos izgalmas alkalmazási területet ölelnek fel. Ajánlom ezt a könyvet mindazoknak, akik tanulmányuk vagy már munkájuk kapcsán, kezdőként vagy tapasztalt marketingesként márkamenedzsmenttel foglalkozva ismereteiket kívánják bővíteni, felfrissíteni.

Szokolai Júlia

Üzletág vezető, Nestlé

Hallgatóként mindig szerettem valós adatokon és élő példákon keresztül tanulni, ezért nagyon örülök, hogy elkészült ez a könyv. Külön büszkeség, hogy egy olyan projekt is bekerült ebbe a válogatásba, amin sokat és nagy kedvvel dolgoztam. A könyv számos hazai és nemzetközi példa segítségével szemléletesen mutat be a márkákkal foglalkozó szakemberek számára olyan releváns kérdéseket, mint például a globalizáció vagy a digitális világ kihívásai. Ajánlom e könyvet mindenkinek, aki többet szeretne tudni a márkák izgalmas világáról.

Csanda Gergely

Kommunikációs vezető, NN Biztosító

Hivatkozás: https://mersz.hu/bauer-kolos-markamenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave