Gelei Andrea, Mandják Tibor (szerk.)

Dzsungel vagy esőerdő?

Az üzleti kapcsolatok hálózata


„Merevséggel” és „változatossággal” teli interakciós világ

Amikor a szervezetközi csereügyleteket az interakciós megközelítéssel vizsgáljuk, középpontba kerül néhány olyan szervezeti képesség, amely jelentőséggel bírhat az útfüggőség tárgyalása során. A szervezeti szereplők között zajló interakciók egyik jellemzője a kapcsolatokat létrehozó erőforrások „merevsége”. Ez a merevség a fizikai erőforrások mentén ragadható meg. Az interakció során nagyszámú, egymáshoz kapcsolódó erőforrás kerül kifejlesztésre, bizonyos átfedéseket teremtve ezzel. Definíció szerint minden befektetés azzal a céllal jön létre, hogy meghatározott időtávon belül fedezze a költségeit. Az egymással összekapcsolódó számos beruházás merev struktúrát hoz létre, amelynek alkalmazása éppen ezért hosszú időre szól. A merevség megjelenik az immateriális erőforrásoknál is, így az egyes technológiákhoz kapcsolódó tudásfejlesztésnél. Ezeknek a korábbi interakcióknak az örökségeit leírva hívja fel a figyelmet Håkkansson és Snehota (1998) „a kapcsolatok terhére”. Az erőforrások merevsége ennek megfelelően inkább valami látható út megteremtését jelenti.

Dzsungel vagy esőerdő?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 868 2

Minden gyakorló menedzser, minden az üzleti tudományokat különböző szinten tanuló hallgató részére életbevágóan fontos azoknak a komplex üzleti hálózatoknak a megértése, amelyekben a vállalatoknak tevékenykednie kell. Ez a könyv az üzleti hálózatokra vonatkozó legfontosabb cikkek gyűjteménye, egyben avatott vezetőként segíti az olvasót az üzleti hálózatok megértésében és az azokban való eredményes cselekvésben. Meggyőződésem, hogy értékes olvasmány mindazok számára, akik érdeklődnek a modern üzleti élet valósága iránt.

David Ford

a „Business Marketing" könyv szerkesztője és társszerzője

a business marketing professzora

az IMP Group egyik alapítója

Az IMP kutatócsoport képviselői nem a vállalatot, hanem az üzleti kapcsolatot tekintik a gazdaság alapegységének. Vallják, hogy egy vállalat egyedül üzleti kapcsolatai révén nyerheti el értelmét. E kapcsolatok szövete maga az üzleti hálózat, mely globalizálódó világunkban mindinkább a versenyképesség, az innováció forrásává válik. Ajánlom e könyvet mindazoknak, akik szívesen bővítik ismereteiket e megközelítéssel, illetve azon fogalmakkal, melyek révén a hálózati gazdaság belső törvényszerűségei még inkább megragadhatóvá, elemezhetővé válnak.

Hernádi Zsolt

a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója

Hivatkozás: https://mersz.hu/gelei-mandjak-dzsungel-vagy-esoerdo//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave