Gelei Andrea, Mandják Tibor (szerk.)

Dzsungel vagy esőerdő?

Az üzleti kapcsolatok hálózata


Képesség

Már korábban kiemeltük, hogy a vállalat erőforrásai az együttműködő partnerekkel fenntartott interakciókban aktiválódnak és egymáshoz kapcsolódva válnak integrált képességekké. A vállalatok közötti interakciókra azért kerül sor, mert minden abban részt vevő fél nyerni szeretne valamit a másik fél vagy e másik félhez kapcsolódó további érintett partnerek révén. Ahhoz, hogy az interakciót érdemes legyen megvalósítani, arra van szükség, hogy a felek valami olyat hozzanak együttesen létre, aminek értelme van, s ami mindkét fél számára biztosítja valamilyen funkció, feladat megvalósítását. Ily módon az interakció a következő kérdések folyamatos megválaszolásával jár: Mit tudsz te tenni értem? Meg tudod-e tenni ezt vagy azt értem? Mit tudok én tenni érted? E folyamat révén az egyes, alapvetően passzív vállalati erőforrások – legyenek akár pénzügyi, fizikai, technológiai vagy menedzsment jellegűek – egy speciális partner vagy partnerek számára hasznos képességekké alakulnak át. Nyilvánvaló, hogy minden vállalat képes kell legyen arra, hogy saját magát azoknak a partnereinek igénye alapján értelmezze és elemezze, melyek kiszolgálására potenciálisan képes lehet. Azok az erőforrások, melyek egyik potenciális partner számára sem bírnak értékkel, szükségszerűen passzívak maradnak, nem alakulnak át hasznosítható képességekké, s így az adott erőforrást birtokló vállalat számára sem jelentenek értéket. Egyes képességek egyediek lehetnek, és ennél fogva a partnerek számára a helyettesítő képességek felkutatása nehézséget jelenthet. Más esetben, amikor általánosan elterjedt képességek állnak csak egy cég rendelkezésre, azzal kell számolni, hogy partnerei könnyen lecserélhetik őket versenytársaikra.

Dzsungel vagy esőerdő?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 868 2

Minden gyakorló menedzser, minden az üzleti tudományokat különböző szinten tanuló hallgató részére életbevágóan fontos azoknak a komplex üzleti hálózatoknak a megértése, amelyekben a vállalatoknak tevékenykednie kell. Ez a könyv az üzleti hálózatokra vonatkozó legfontosabb cikkek gyűjteménye, egyben avatott vezetőként segíti az olvasót az üzleti hálózatok megértésében és az azokban való eredményes cselekvésben. Meggyőződésem, hogy értékes olvasmány mindazok számára, akik érdeklődnek a modern üzleti élet valósága iránt.

David Ford

a „Business Marketing" könyv szerkesztője és társszerzője

a business marketing professzora

az IMP Group egyik alapítója

Az IMP kutatócsoport képviselői nem a vállalatot, hanem az üzleti kapcsolatot tekintik a gazdaság alapegységének. Vallják, hogy egy vállalat egyedül üzleti kapcsolatai révén nyerheti el értelmét. E kapcsolatok szövete maga az üzleti hálózat, mely globalizálódó világunkban mindinkább a versenyképesség, az innováció forrásává válik. Ajánlom e könyvet mindazoknak, akik szívesen bővítik ismereteiket e megközelítéssel, illetve azon fogalmakkal, melyek révén a hálózati gazdaság belső törvényszerűségei még inkább megragadhatóvá, elemezhetővé válnak.

Hernádi Zsolt

a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója

Hivatkozás: https://mersz.hu/gelei-mandjak-dzsungel-vagy-esoerdo//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave