Gelei Andrea, Mandják Tibor (szerk.)

Dzsungel vagy esőerdő?

Az üzleti kapcsolatok hálózata


Az interakciós folyamatot korábban és jelenleg befolyásoló légkör (atmoszféra)

Az eladó és a vevő közötti üzleti kapcsolatok egyszerre dinamikusak és stabilak. A dinamizmust a kapcsolatban megvalósuló csereesemények adják. Ezzel szemben a kapcsolat stabilitását a hosszú távú működést biztosító rutinok és a felek egymással szembeni világos elvárásai biztosítják. Az üzleti kapcsolatot befolyásolják az érintettek jellemzői és az interakciós kapcsolat sajátosságai. Ezek viszont az alkalmazott technológiák és az interakciós folyamat környezetének hatása alatt állnak. A rövid távú csereesemények és a hosszú távú kapcsolati hatások alakulását a szervezetek stratégiája befolyásolja. Az üzleti kapcsolatok tudatos tervezése során az egyik legfontosabb figyelembe veendő körülmény a kapcsolat légköre (atmoszférája). Az üzleti kapcsolat légkörének (atmoszférájának) összetevői: a kapcsolaton belüli hatalmi-függőségi viszonyok, a kapcsolat konfliktusos vagy együttműködő jellege, a kapcsolat egészének szoros vagy laza típusa, továbbá a vállalatok kölcsönös, egymás iránti elvárásai. A modell nem közvetlenül méri ezeket a változókat, hanem közbeeső változócsoportként kezeli őket. Ezek a változócsoportok a környezeti jellemzők, a vállalatspecifikus jellemzők és az interakciós folyamatbeli jellemzők különféle variációiból kerülnek ki. A légkör a kapcsolat terméke, de a többi változó esetében is befolyásoló tényezőként jelentkezik. Az eladó és a vevő cégnek ugyanolyan érdeke lehet az, hogy szoros kapcsolatot építsenek ki egymással, mint ahogyan az is, hogy ezt elkerüljék és laza kapcsolatban legyenek. Mindenfajta légkörnek (atmoszférának) ugyanúgy vannak előnyei, ahogy hátrányai is. Az előnyöknek és a hátrányoknak két dimenziója van: a gazdasági (költség-haszon) dimenzió és az ellenőrzési (befolyásolási) dimenzió.

Dzsungel vagy esőerdő?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 868 2

Minden gyakorló menedzser, minden az üzleti tudományokat különböző szinten tanuló hallgató részére életbevágóan fontos azoknak a komplex üzleti hálózatoknak a megértése, amelyekben a vállalatoknak tevékenykednie kell. Ez a könyv az üzleti hálózatokra vonatkozó legfontosabb cikkek gyűjteménye, egyben avatott vezetőként segíti az olvasót az üzleti hálózatok megértésében és az azokban való eredményes cselekvésben. Meggyőződésem, hogy értékes olvasmány mindazok számára, akik érdeklődnek a modern üzleti élet valósága iránt.

David Ford

a „Business Marketing" könyv szerkesztője és társszerzője

a business marketing professzora

az IMP Group egyik alapítója

Az IMP kutatócsoport képviselői nem a vállalatot, hanem az üzleti kapcsolatot tekintik a gazdaság alapegységének. Vallják, hogy egy vállalat egyedül üzleti kapcsolatai révén nyerheti el értelmét. E kapcsolatok szövete maga az üzleti hálózat, mely globalizálódó világunkban mindinkább a versenyképesség, az innováció forrásává válik. Ajánlom e könyvet mindazoknak, akik szívesen bővítik ismereteiket e megközelítéssel, illetve azon fogalmakkal, melyek révén a hálózati gazdaság belső törvényszerűségei még inkább megragadhatóvá, elemezhetővé válnak.

Hernádi Zsolt

a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója

Hivatkozás: https://mersz.hu/gelei-mandjak-dzsungel-vagy-esoerdo//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave