Gelei Andrea, Mandják Tibor (szerk.)

Dzsungel vagy esőerdő?

Az üzleti kapcsolatok hálózata


Az üzleti interakció jelenségének értelmezése

Az IMP kutatásainak egyik legfontosabb megállapítása, hogy az önálló és jelentős üzleti szereplők közötti interakció az üzleti élet meghatározó alkotóeleme (Håkansson, 1982). E megállapításból következik, hogy nem elsősorban a vállalatokon belüli történések, mint inkább az együttműködő vállalatok közötti események alkotják az üzlet lényegét. De mi is olyan különleges ebben? Az elképzelés, mely szerint az interakció a gazdasági élet szempontjából központi jelentőségű, nem meglepő egyetlen közgazdász számára sem. Ugyanakkor jelentős értelmezésbeli különbség van abban, ahogyan az interakciót a főáramba tartozó közgazdasági gondolkodók és az IMP képviselői megközelítik.7 A hagyományos, a piacot a vizsgálat középpontjába helyező felfogás képviselői az interakciót egyszerű mechanizmusként értelmezik: az üzleti csere független szereplők között megy végbe, időben lehatárolt, mentes a felek közötti aktív érintkezéstől és jól általánosítható (Wilk, 1996). A piacelmélet elterjedt felfogásában – miképpen azt Marglin (2008: 2) megfogalmazza – a csere „adott rendszeren belül megy végbe, mely nemcsak saját magát, de minket is szabályoz. Olyan folyamatról van szó, mely hatással van az emberekre, a közöttük kialakuló kapcsolatokat körülhatárolja és korlátozza is egyben.”

Dzsungel vagy esőerdő?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 868 2

Minden gyakorló menedzser, minden az üzleti tudományokat különböző szinten tanuló hallgató részére életbevágóan fontos azoknak a komplex üzleti hálózatoknak a megértése, amelyekben a vállalatoknak tevékenykednie kell. Ez a könyv az üzleti hálózatokra vonatkozó legfontosabb cikkek gyűjteménye, egyben avatott vezetőként segíti az olvasót az üzleti hálózatok megértésében és az azokban való eredményes cselekvésben. Meggyőződésem, hogy értékes olvasmány mindazok számára, akik érdeklődnek a modern üzleti élet valósága iránt.

David Ford

a „Business Marketing" könyv szerkesztője és társszerzője

a business marketing professzora

az IMP Group egyik alapítója

Az IMP kutatócsoport képviselői nem a vállalatot, hanem az üzleti kapcsolatot tekintik a gazdaság alapegységének. Vallják, hogy egy vállalat egyedül üzleti kapcsolatai révén nyerheti el értelmét. E kapcsolatok szövete maga az üzleti hálózat, mely globalizálódó világunkban mindinkább a versenyképesség, az innováció forrásává válik. Ajánlom e könyvet mindazoknak, akik szívesen bővítik ismereteiket e megközelítéssel, illetve azon fogalmakkal, melyek révén a hálózati gazdaság belső törvényszerűségei még inkább megragadhatóvá, elemezhetővé válnak.

Hernádi Zsolt

a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója

Hivatkozás: https://mersz.hu/gelei-mandjak-dzsungel-vagy-esoerdo//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave