Keszey Tamara, Gyulavári Tamás

Marketingtervezés


PESTEL-elemzés elkészítése a marketingtervezés során

A marketingtervezés első lépése a helyzetelemzés, és ezen belül az első lépés a makrokörnyezeti tényezők elemzése. A PESTEL-elemzés tehát egyfajta bemeneti információ a marketingterv elkészítése során. A PESTEL-elemzésbe a vállalati marketingtervezést végző szakembereken kívül be lehet vonni vállalaton belüli olyan kollégákat is, akik speciális, a makrokörnyzettel kapcsolatos szakismeretekkel rendelkeznek, és támaszkodni lehet külső szakértők ismereteire is. A PESTEL-elemzés célja a marketingtervet befolyásoló tényezők azonosítása. A marketingtervben többféleképp, például lista vagy rövid leírás formájában is lehet közölni a PESTEL-elemzés eredményeit. Az elemzés során csak azokat a tényezőket szükséges kiemelni, amelyek valóban hatással vannak a marketingtervezésre, így elképzelhető, hogy bizonyos elemek nem is kerülnek a marketingtervben bemutatásra, mert egyáltalán nincsenek arra hatással. Az azonosítás mellett meg kell becsülni a marketingtervezésre gyakorolt hatásukat is. Amikor egy-egy tényező hatása nehezen azonosítható, fel lehet vázolni különböző, például optimista, realista és pesszimista szcenáriókat. Ezen forgatókönyvek áttekintésével a vállalat fel tudja mérni az egyes tényezők hatásait, és ez lehetővé teszi, hogy a marketingtervezés során a váratlanabb helyzetekre is rugalmasan reagáljon a vállalat.

Marketingtervezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 014 4

A marketingtervezés során a menedzsereknek nagyon összetett folyamatokat kell egymáshoz hangolniuk. A számtalan marketingeszköz és azok végtelen kombinációja, a párhuzamos marketingprogramok interakciói, valamint mindezek stratégiai, taktikai vonatkozásai komplex döntési helyzeteket hoznak létre. Ennek következtében a marketingmenedzserek csak akkor tudnak tudatosan építkezni, ha megfelelő struktúrákban gondolkodnak, és rendelkeznek olyan elméleti keretekkel, amelyek segítenek a szerteágazó tevékenységben rendet teremteni.

Keszey Tamara és Gyulavári Tamás szakkönyve egyrészt segít megérteni az egyes részterületeket, kibontja az egyes eszközök hatásmechanizmusainak hátterét, másrészt olyan struktúrákat kínál, amelyek keretet adhatnak a marketingtervezéshez, és ezáltal megkönnyítik a szakemberek munkáját. A könyvet ajánlom mind a kezdő, mind a gyakorlott menedzserek számára, akik kézikönyvként használhatják a napi munkájuk során.

Princz Andrea, marketingmenedzser,

FrieslandCampina

Hiányt pótol a Marketingtervezés szakkönyv, amely a marketingtervezés folyamatát szilárd elméleti alapokra helyezve, a magyar gazdasági viszonyokat is szem előtt tartva mutatja be. A könyv kiváló gyakorlati példák segítségével mutatja be a marketingtervezés rendszerét, rávilágítva annak legújabb, XXI. századi kihívásaira is. A könyv rendszerezettsége és szakmai megalapozottsága óriási segítség a területtel ismerkedő felsőoktatási hallgatók számára, a mester- és alapképzésben egyaránt. Keszey Tamara és Gyulavári Tamás könyve azonban nem hiányozhat a marketing világában dolgozó azon szakemberek könyvtárából sem, akik tudatos marketingtervezéssel szeretnék versenytársaiknál gyorsabban felismerni az új piaci lehetőségeket és választ adni a felmerülő vevői igényekre.

Szűcs András, marketingigazgató,

HILTI Hungária

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszey-gyulavari-marketingtervezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave