Mészáros Rezső (szerk.)

A globális gazdaság földrajzi dimenziói


A kelet-európai térség és a globális munkaerőpiacok

A globális lépték mellett a nagyrégiók szintjén is értelmezhető a munkaerőpiac globalizációja. Az általunk kiválasztott mintaterület – a volt szocialista blokk országai – annyiban sajátos fejlődési pályát járt be, hogy itt 1989–1990-ig a térség – munkaerő-piaci szempontból – teljes mértékben el volt zárva a világ többi részétől, sőt az egyes országok jórészt egymástól is. Ebbe a térstruktúrába „robbant be” a rendszerváltás, mely a világ többi nagyrégiójában végbement evolutív fejlődéssel ellentétesen forradalmi változásokat eredményezett. Az átalakulást az érintett országok nemzeti szintű gazdaságpolitikái messzemenőkig támogatták, magukévá téve a neoliberális eszméket. Az elzárkózásra épülő gazdasági fejlődés elvetése, valamint a helyére lépő euro-atlanti integrációs folyamat egyértelműen kijelölte a nemzeti munkaerőpiacok orientációs kereteit is.

A globális gazdaság földrajzi dimenziói

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 877 4

A mű a globális gazdaságot a társadalomföldrajz eszköztárával mutatja be - naprakész adatokkal, széleskörű szakirodalmi háttérrel, kiválóan illusztrált elemzésekkel, valamint az információs és kommunikációs technológiák révén gyökeresen átalakult globális gazdaság térszerkezetének bemutatásával. A lebilincselően olvasmányos mű a földrajzi és közgazdasági képzések számára éppúgy meggyőződéssel ajánlható, mint a téma iránt érdeklődő szakembereknek.

Kocsis Károly akadémikus

A globális gazdaság földrajzi dimenziói tovább erősíti azt a tendenciát, hogy a társadalomföldrajz a geográfián kívül is képes tartós tekintélyt szerezni. A szerzők színvonalas és információgazdag feldolgozást készítettek, amelybe beépítették más tudományterületek eredményeit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/meszaros-a-globalis-gazdasag-foldrajzi-dimenzioi//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave