Puczkó László, Rátz Tamara

Az attrakciótól az élményig

A látogatómenedzsment módszerei


A látogatóközönség szegmentációja lakóhely szerint

A demográfiai adatok elemzésében leírtakhoz hasonló tendenciák figyelhetők meg a látogatók lakóhelyének kérdésében. Az első alkalommal érkezők 51%-a lakik vidéken, míg a visszatérő látogatók körében ez az arány drasztikus visszaesést mutat, közülük már csak 9% az, aki vidékről érkezik. A vidékről első alkalommal érkezők több mint fele (56%-a) érkezik a múzeumba néhány órás látogatás céljából, és 38%-a szánja egész napját a SzNM megismerésére. A létesítmény többszöri látogatásának elmaradása a vidéki látogatók körében az utazással eltöltött idő hosszával magyarázható, az időigényes utazás megismétlésére a látogatók valószínűsíthetően kevéssé hajlandóak. A kutatás eredményeit figyelembe véve elmondható, hogy a SzNM országos ismertségéből és elismertségéből fakadóan kedvelt látogatói úti cél, függetlenül a látogató demográfiai jellemzőitől. Egyetlen olyan szegmens sincs az először érkezők között, amely jellegéből fakadóan egyes konkrét jellemző mentén kiemelhető a többi közül. Az az elemzés során megfigyelt tendencia, hogy az alacsony iskolázottságú és/vagy vidéken lakó látogatók a későbbiekben elmaradnak a visszatérő látogatók sorából, már sokkal inkább figyelemre méltó.

Az attrakciótól az élményig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 883 5

Ez az első kötet a témában, amely nyomot hagy, képbe hoz és felráz!

 

Puczkó László és Rátz Tamara Az attrakciótól az élményig című könyvének középpontjában az a turista/látogató/fogyasztó áll, aki vizsgálja, elemzi, értékeli a természeti és kulturális örökség közzétételének különböző gyakorlatait. A szerzők jól elkülönítik az információ és az interpretáció fogalmát, megértetve, hogy hol ér véget az egyik, s hol kezdődik a másik, s egyúttal bemutatják az élmény különböző vetületeit is. Állításaikat a pszichológia, a gazdaságtan és a kultúratudomány oldaláról egyaránt alátámasztják.

A kötet mértékadó mintákat ad az interpretációk tervezéséhez. Példáit olyan területről hozza, mint a tematikus út, a helyben megőrzött örökség, a múzeum, illetve a tudatosan művelt angolszász minták a helyi örökség-színhelyektől a mega-múzeumokig. A szemlélet őszinte, kritikus, szellemes, elegáns és támogató: önvizsgálathoz és ösztönző továbblépéshez egyaránt segítséget nyújt. A kutatások, elemzések, tervezések kézikönyveként is használható, s egyben sorvezetőként is szolgál.

A kiadványt mindazoknak a szakembereknek ajánljuk, akik terveznek, létrehoznak, fenntartanak és fejlesztenek különböző attrakciókat - akár látogatóközpontokban, múzeumokban, turisztikai és örökséghelyszíneken, kulturális és hagyományőrző civil szervezetek munkájában vagy más keretek között. Alapvető kézikönyvként használhatják azok a felsőfokú és felnőttképző intézmények is, melyek a mű tematikáját érintő területekre képeznek szakembereket.

 

Bárd Edit

Duna Múzeum, PR és marketing munkatárs

Káldy Mária

igazgató, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Múzeumi Oktatási és Képzési Központ

Szabó Zsuzsanna

igazgató, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Üzemeltetési és Ismeretátadási Igazgatóság

Hivatkozás: https://mersz.hu/puczko-ratz-az-attrakciotol-az-elmenyig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave