Mellár Tamás

Szemben az árral

Rendhagyó közgazdasági előadások


Az általános egyensúlyelmélet problémái

A neoklasszikus elmélet a termékek cseréjétől és piacaitól úgy kívánt eljutni a makroszintre, hogy összekapcsolta őket egy kölcsönösen összefüggő egészbe. A feladatot elsőként Walras, a lausanne-i iskola megalapítója fogalmazta meg még a 19. század végén. A walrasi gondolat lényege, hogy a piacok együttműködése kiadja az egész gazdaság összműködését, mert minden mindennel összefügg. Nem csak a termékpiacok vannak hatással egymásra (kompetitív vagy komplementer jelleggel), hanem a tényezőpiacok is befolyást gyakorolhatnak rájuk. Ez utóbbi esetben a jövedelemhatáson keresztül valósul meg a kapcsolat, hiszen a javak iránti keresletet jelentősen befolyásolja a rendelkezésre álló jövedelem, amely viszont a termelési tényezők (tőke, munka, föld) aktivitásától, foglalkoztatásától függ. És nyilván a visszahatás is érvényesül, mert a tényezők aktivitási szintje nagyban függ attól, hogy a termékek iránt mekkora kereslet mutatkozik.

Szemben az árral

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 890 3

Sok tehetséges és nagy tudású közgazdász hajlamos arra, hogy kutató munkájában egy vagy két szűk témakör vizsgálatára szorítkozzék. Mellár Tamásnak megvan nemcsak a tehetsége és tudása, de a bátorsága is ahhoz, hogy a közgazdaságtan nagy elméleti anyagát átfogó műben tekintse át. Miközben alaposan ismeri a modern közgazdaságtant és termékenyen alkalmazza annak eszköztárát, nyitva áll olyan gondolatok előtt, amelyek kiléptek a szakma fő áramlatából, sőt - amint azt a kötet címe is sugalmazza - kész szemben úszni az árral. A közgazdaságtan oktatóinak azt javasolnám: ajánlják hallgatóiknak Mellár könyvének alapos tanulmányozását, tanulják meg abból nem csak a tudásanyagot, hanem a kezdeményező készséget és a kritikus kiállást is.

Kornai János, professzor emeritus,

Harvard University és Budapesti Corvinus Egyetem

Mellár Tamás kitűnő könyve azoknak szól, akik nem kritizálni akarják a korábbi közgazdasági elméleteket, hanem értik, mitől működtek jól a maguk idejében, mivel járultak hozzá napjaink gazdasági fejlettségéhez, és arra kíváncsiak, miféle új gondolatokkal lehet ezeket javítani úgy, hogy a jövő gazdasági fejlődését is meg tudják alapozni.

Mérő László, egyetemi tanár, ELTE

Hivatkozás: https://mersz.hu/mellar-szemben-az-arral//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave