Szemben az árral
Rendhagyó közgazdasági előadások
Rövid összegzés
- A klasszikus–neoklasszikus felfogás értelmében a piaci rendszer harmonikus, stabil, és biztosítja az erőforrások optimális allokációját. A smith-i láthatatlan kéz egy hatékony, decentralizált koordinációs rendszer metaforája.
- A marxista felfogás elvetette a piaci rendszert mint meghatározó koordinációs eszközt, mert ez kizsákmányolást és gazdasági válságokat eredményezett. Helyébe azonban nem tudott semmiféle használható koordinációs eszközt tenni.
- A általános egyensúlyelmélet értelmében a piaci rendszerben minden mindennel összefügg. A piacgazdaság walrasi modellje az egyensúly létét, egyedüliségét és stabilitását próbálta bebizonyítani. A bizonyítás azonban csak túl szigorú, gyakorlati szempontból nem releváns alapfeltevések mellett sikerült.
- A Say- és a Walras-törvény, valamint a Say-elv fontos mérleg-összefüggéseket fogalmaz meg az üzleti és a nemzeti elszámolással kapcsolatban. Ezekből azonban nem vezethető le az általános egyensúly léte.
- Az általános egyensúlyelmélet tanítása szerint az egyensúly egyben Pareto-optimális megoldást jelent a társadalom számára. Ez az optimum azonban csak akkor juthatna érvényre, ha a piaci hibákat sikerülne nagyrészt kiküszöbölni.
- Kornai szerint az általános egyensúlyelmélet valójában nagyon is szűk körben érvényes, csak igen speciális területekre lehet vonatkoztatni, ha egyáltalán lehet, köszönhetően az önkényesen választott feltevéseknek.
- A valóságban nem létezik steril piaci rendszer, a piaci működés mindig az adott társadalmi közegben jelenik meg. Ezért átüt rajta az értékek, normák rendszere, amely a konkrét társadalom sajátja.
Tartalomjegyzék
- SZEMBEN AZ ÁRRAL Rendhagyó közgazdasági előadások
- Impresszum
- Előszó
- Bevezetés
- 1. Módszertani alapok és fogalmi lehatárolás
- 2. A gazdaság, a társadalom és a környezet kapcsolata
- 3. A gazdaság neoklasszikus értelmezése
- 4. A mikroszint és a makroszint összekapcsolása
- 5. A csökkenő hozadék kérdése
- 6. Piaci egyensúly és egyensúlytalanság
- 7. A piaci rendszer és az általános egyensúlyelmélet
- 8. A véletlen a pénzügyi piacokon
- 9. Konjunktúraciklusok és gazdasági válságok
- 10. A neoklasszikus szintézis vagy a keynesi gazdaságtan vége
- 11. Az újklasszikus makroökonómia és a neoklasszikus szintézis
- 12. Merre tovább, közgazdaságtan?
- Utószó
- Irodalomjegyzék
Kiadó: Akadémiai Kiadó
Online megjelenés éve: 2017
ISBN: 978 963 059 890 3
Sok tehetséges és nagy tudású közgazdász hajlamos arra, hogy kutató munkájában egy vagy két szűk témakör vizsgálatára szorítkozzék. Mellár Tamásnak megvan nemcsak a tehetsége és tudása, de a bátorsága is ahhoz, hogy a közgazdaságtan nagy elméleti anyagát átfogó műben tekintse át. Miközben alaposan ismeri a modern közgazdaságtant és termékenyen alkalmazza annak eszköztárát, nyitva áll olyan gondolatok előtt, amelyek kiléptek a szakma fő áramlatából, sőt - amint azt a kötet címe is sugalmazza - kész szemben úszni az árral. A közgazdaságtan oktatóinak azt javasolnám: ajánlják hallgatóiknak Mellár könyvének alapos tanulmányozását, tanulják meg abból nem csak a tudásanyagot, hanem a kezdeményező készséget és a kritikus kiállást is.
Kornai János, professzor emeritus,
Harvard University és Budapesti Corvinus Egyetem
Mellár Tamás kitűnő könyve azoknak szól, akik nem kritizálni akarják a korábbi közgazdasági elméleteket, hanem értik, mitől működtek jól a maguk idejében, mivel járultak hozzá napjaink gazdasági fejlettségéhez, és arra kíváncsiak, miféle új gondolatokkal lehet ezeket javítani úgy, hogy a jövő gazdasági fejlődését is meg tudják alapozni.
Mérő László, egyetemi tanár, ELTE
Hivatkozás: https://mersz.hu/mellar-szemben-az-arral//
BibTeXEndNoteMendeleyZotero