Bod Péter Ákos

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből


2008: cezúra a gazdaságról szóló diskurzusban, majd 2010: a magyar politika menetében

Amikor ma gazdaságról, politikáról és gazdaságpolitikáról beszélünk, azonnal megmutatkozik, hogy gondolkodásunkat milyen erősen érintette a 2007 után kifejlődő nemzetközi pénzügyi válság. Sokan, főleg a fiatalabbak akkor szembesültek azzal, hogy minden technológiai haladás és tudományos fejlődés ellenére mégis lehetséges a válság. Ez bizony nagy fordulat a korábbi általános életérzéshez képest. A kétezres évek legelején gazdaságpolitikát oktatva még arról kellett érvelnem a közgazdász-hallgatóknak, hogy a válság gyakori velejárója a gazdasági életnek, a piacgazdaság a maga belső törvényszerűségei miatt hajlamos válságokra, miként a tervgazdaság a saját belső korlátjai és viszonyai között szintén mély válságba tudott jutni. Az utóbbit elhitték nekem az egyetemisták, hiszen történelmi tényről van szó, bár éppen ezért ez nekik különösebb jelentőség nélküli, rég lezárt történetnek számított. Viszont az előző állításomat akadémikus fontoskodásnak, esetleg piacellenes zsörtölődésnek gondolták. Aztán beütött 2008 őszének válsága Európában, és különös erővel Magyarországon. Ezzel gyökeresen megváltoztatta a rákövetkező fiatal korosztály társadalmi kondicionáltságát: a mai egyetemi hallgatók úgy nőttek fel, hogy amióta a világ dolgairól hallanak, mindig valamilyen válságról van szó. Nekik tehát éppen az ellenkezőjét kell bizonygatnom: a piacgazdaság a maga belső törvényszerűségei szerint képes a fejlődésre, megújulásra, innovációra – meg persze más jelenségek produkálására is.

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 893 4

Bod Péter Ákos egy krimi izgalmasságával mutatja be azt az utat, amely a magyar gazdaság jelenlegi helyzetéhez vezetett. Konklúziója, hogy zsákutcák állnak előttünk, de a múlt tanulságai alapján élhet a remény, hogy „óvatos mozdulatokkal és ügyeskedéssel valahogy kievickélünk”. A könyv lebilincselő nyomozás a legutóbbi fél évszázad gazdaságpolitikai fordulatainak világában, a szerző saját gazdaságirányítási tapasztalataira és elmélyült elméleti ismereteire támaszkodva. Világosan megérveli és gazdagon illusztrálja, hogy miért vallottak és vallanak kudarcot a politikai akarat által vezérelt sajátos „magyar utas” kísérletek: akár a kvázi-piaci reformok az egypártrendszerben, akár a nemzetgazdasági önállóságra hangsúlyozás egy globális világban. A közelmúlt (nagyon értékes, de sajnos a kelleténél gyorsabban ködbe vesző) tanulságai alapján arra is rávilágít, milyen szerénynek kell lennünk a gazdasági fejlődés előrejelzésében. A sajátos magyar gazdasági rendszer megítéléséhez a szerző a „sikeresség” és a „fejlődőképesség” kritériumait ajánlja, s felhívja a figyelmet az ezen az alapon megfogalmazódó kritikus hangokra.

A könyv nagy ívű és érdekfeszítő áttekintés múlt és jelen gazdaságpolitikájáról, illetve többnyire arról, amit „a politika a gazdasággal tett”. Minden, országunk sorsa iránt érdeklődő olvasónak ajánlom, de különösen a fiataloknak, akiknek még nem volt módjuk a gazdaság alakulását folyamatában nyomon kísérni.

Chikán Attila, professor emeritus, Budapesti Corvinus Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-magyar-gazdasagpolitika-tuzkozelbol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave