Kerekes Sándor

A környezetgazdaságtan alapjai


Ellenőrző kérdések

  1. Mi a fenntarthatóság brundtlandi definíciója? Milyen kétségeket támaszt bennünk ez a megfogalmazás?
  2. Hogyan szolgálja a környezetvédelem nemzetközi intézményrendszere a környezet védelmét?
  3. Magyarország környezeti állapota (környezeti elemek, természetvédelem, biodiverzitás). Hazánk – a fejlett európai országokhoz képest – jobban vagy kevésbé terheli a természeti környezetet?
  4. Mutassa be a jólét (welfare) és a jóllét (wellbeing) közötti fogalmi különbséget!
  5. Melyek a környezetvédelem fejlődési lépcsői?
  6. Mi az erős és gyenge fenntarthatósági követelmények gyakorlati jelentősége?
  7. Melyek a gyenge és a szigorú fenntarthatóság értelmezési problémái a neoklasszikus és az ökológiai közgazdaságtani irodalomban.
  8. Mennyire lehet elfogadni a Z mutató kiszámítására alkalmazott módszert? Mire jó és mire nem az országok Z mutató szerinti rangsorolása?
  9. Magyarország merre halad a fenntarthatóság vonatkozásban?
  10. Hogyan kapcsolható a fenntartható fejlődéshez a vállalatok társadalmi felelőssége?
  11. Keressen gyakorlati példákat a négyféle Meadows modell érvényességére vonatkozóan!

A környezetgazdaságtan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 226 1

A környezetgazdaságtan alapjai című tankönyvet a közgazdaságtudományi és üzleti alapképzésben részt vevő hallgatók számára írtuk. A könyvben a fenntartható fejlődés elveit és a környezetpolitika közgazdasági alapjait, a környezetvédelmi szabályozás közgazdasági eszközeit tekintjük át. Tárgyaljuk a gazdasági növekedés és a fenntartható fejlődés kapcsolatát. Ismertetjük a jóléti mutatókat és az ökológiai lábnyom számítás elvét és jelentőségét. Részletesebben foglalkozunk az externáliák osztályozásával, a felhalmozódó szennyezések okozta problémákkal, illetve a direkt és indirekt szabályozás kevert alkalmazásának kérdéseivel. Bemutatjuk a környezeti szabályozás harmadik generációját jelentő – információn alapuló – környezetpolitikai eszközök választékát és az alkalmazásukkal elért eredményeket. Tárgyaljuk a környezetvédelem terén tapasztalható nemzetközi erőfeszítések (sztratoszferikus ózon, klímaváltozás, veszélyes anyagok stb.) eredményeit és a célok elérése érdekében alkalmazott eszközöket. A könyv utolsó fejezetében a vállalatok környezeti kockázataival és azok kezelésével foglalkozunk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kerekes-a-kornyezetgazdasagtan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave