Michalkó Gábor

Turizmológia


Az életszínvonal-küszöb

Az általunk tárgyalt harmadik biztonságfaktort életszínvonal-küszöbnek nevezzük. Azokban az országokban, ahol a potenciális célterületek társadalmának életszínvonala annyira alacsony, hogy az odalátogató turistákéval összehasonlítva lényeges különbségeket mutat, ott ez a tényező gátolhatja a látnivalók sikeres értékesítését, a pozitív élmény (végső soron az elégedettség) kialakulását vagy a turizmus fejlesztésére hivatott tőke beáramlását. A mélységes nyomor és annak komplex társadalmi vetületei sokhelyütt beárnyékolják a turisták tartózkodását. A fejlődő világ számos országában ezt úgy küszöbölik ki, hogy mesterséges turisztikai gettókat hoznak létre, amelyekben a turisták kvázi elkülönítetten töltik szabadidejüket, kevés lehetőségük van a helyi társadalom mindennapi életébe való bepillantásra, életkörülményeikkel való szembesülésre, ugyanakkor a lakosság nyomorának következményei sem akadályozzák a vendégek felhőtlen nyaralását. A nyomor közvetve kihat a turista biztonságérzetére, lépten-nyomon eszébe jut, hogy a márkás ruházata, vagy a nála levő értéktárgyak (ékszerek, okostelefon, foto-video elektronika stb.) miatt az éhező, nélkülöző helyiek potenciális áldozatává válhat.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave