Bauer András, Berács József, Kenesei Zsófia

Marketing alapismeretek


Vásárlás

A vásárlási döntés során többlépcsős döntési folyamat zajlik. A fogyasztó nemcsak terméket, hanem előtte üzletet is választ, s ez befolyásolhatja döntését. Általában elkülönítjük az előre tervezett és az úgynevezett impulzusvásárlásokat. Ez utóbbi esetben a fogyasztó nem előkészítetten, hanem hirtelen dönt. Lényeges, hogy különbséget tegyünk a korábban tervezett, de alkalomszerűen realizált vásárlási döntés és a valóban impulzus-, előre egyáltalán nem tervezett vásárlás között. A „hirtelen lökést” sok tényező kiválthatja: például régóta szeretnénk egy pulóvert vásárolni, de sokalljuk az árát. Árleszállításkor azonban azonnal cselekszünk, és megvásároljuk. Mindez az eladási környezet kialakításának fontosságára, az eladás helyén alkalmazott hirdetésekre stb. utal. Sok nagy üzlet célja, hogy a fogyasztót valamivel becsábítsa az üzletbe (mondjuk egy rendkívüli ajánlattal), s ott további vásárlásokra bírja. Abban az esetben, ha az üzlet nem képes elegendő számú, a vevő számára kényelmes módon megközelíthető üzletet kialakítani, más megoldásokat is találhat, amint arra a Tesco Dél-Koreában kialakított virtuális boltjai példát adnak.

Marketing alapismeretek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 736 4

A marketinget gyakran mint az eladás művészetét, a vevők meggyőzésének és igényeik kielégítésének fortélyát, köznapi értelemben vett „tudományát” határozzák meg. A marketing – felfogásunk szerint – olyan alkalmazott közgazdasági és vállalatgazdasági diszciplína, amelynek mind a gyakorlati, mind az elméleti jelentősége egyre nő. A vállalatoknak olyan környezetben kell hatékonyan működniük, ahol a vevők alkotó módon képesek részt venni a közös értékalkotásban, ezáltal „beleszólásuk”, véleményük súlya növekszik.

A magyar gazdaság a 21. században jelentősen integrálódik a nemzetközi piacba, annak minden előnyével és hátrányával együtt. A gazdasági integráció és az információtechnológia fejlődése csökkenti a nemzeti határok szerepét, de a fogyasztók nemzeti érzelme, hazai termékek iránti vonzalma gyakran növekszik. A globális gazdasági válság és annak hazai sajátosságai jelentősen átalakították a fogyasztók értékrendjét és szokásait.

E környezetben született könyvünk második kiadása. Az új kiadásban az egyik legjelentősebb változás az internet megjelenése és hatása a marketing gyakorlatára. Az internet nemcsak marketingeszközként jelenik meg, hanem lényegesen befolyásolja az eladók és vevők közötti munkamegosztást, lehetővé téve a közös értékalkotást. Ezt követve olyan fogalmakat tárgyalunk, mint a vevői részvétel, a keresőmarketing, a közösségi média, a párbeszéd.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bauer-beracs-kenesei-marketing-alapismeretek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave