Blahó András, Czakó Erzsébet, Poór József (szerk.)

Nemzetközi menedzsment


Belső helyzetelemzés

A belső helyzetelemzés a cég erős és gyenge pontjainak, sajátos képességeinek értékelését jelenti. Általános vélemény, hogy egy cég akkor tudja kihasználni a környezeti lehetőségeket, a veszélyeket pedig elkerülni, ha vannak erősségei, különleges képességei. Vannak azonban, akik ennél továbbmennek, és arra figyelmeztetnek, hogy a tartós siker feltétele nem a környezethez való állandó igazodás, hanem a cég képességeire támaszkodva új lehetőségek teremtése. Ezen a véleményen van Hamel és Prahalad (1993), akik „kinyújtózkodási stratégiáról” (stretch strategy) beszélnek, ami több, mint a meglévő lehetőségek kihasználása. Ez új lehetőségek teremtését jelenti. Ezt javasolja Kim és Mauborgne (2005) is, amikor a „vörös” és „kék” óceán stratégiák közötti különbségekre hívják fel a figyelmet. A „vörös óceán stratégia” esetén a cég elsősorban a környezetre, a versenytársakra figyel, és velük vív vérre menő küzdelmet. Ezzel szemben a „kék óceán stratégia” követői nem a versenytársakat akarják legyőzni, hanem – saját képességeikre támaszkodva – mást akarnak csinálni, mint azok. Ehhez azonban különleges képességekre van szükség, ami több mint erőforrás.

Nemzetközi menedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 754 8

Ahogy azt a Joint Venture Szövetség tagsága is jól példázza, reprezentálja, manapság elengedhetetlen, hogy egy adott ország piacain a nemzetközi és a helyi vállalatok együtt, egymás mellett, egymást támogatva és egymással szövetségben működjenek. Stabil gazdaság és gazdasági növekedés nem létezhet helyi vállalkozások nélkül, ugyanakkor a határokon átívelő nemzetközi nagyvállalatok szerepe is kiemelkedő. A Joint Venture Szövetség folyamatosan dolgozik azon, hogy a Magyarországon működő vállalatok halmaza minél hatékonyabban működjön, hogy mérettől, nemzetiségtől vagy tevékenységtől függetlenül tudja érvényesíteni érdekeit, és minél aktívabban kommunikáljon egymással. Éppen ezért üdvözöl minden olyan kezdeményezést, így eme könyvet is, amely azért jött létre, hogy segítse az üzleti élet szereplőit, segítse a cégvezetőket és a munkavállalókat egyaránt, valamint irányt mutasson abban, hogyan lehet 2015-ben a leghatékonyabb eredményeket elérni.

Szendrey Silvia, ügyvezető igazgató, Joint Venture Szövetség

A Nemzetközi menedzsment méltán tart érdeklődésre számot mind a versenyszféra vállalati felsővezetőinek, mind az üzleti tanácsadóknak, mind a menedzsment tudománnyal különböző szinteken foglalkozó szakembereknek, akik szakmai igényességgel, földrajzi és időbeli áttekintéssel szeretnének tájékozódni a nemzetközi menedzsment kultúrájának és gyakorlatának alakulásáról. Különösen ajánlom a nemzetközi vállalatokban dolgozó HR vezetőknek és szakembereknek: a vállalati funkciók részletes elemzése és az értékes esettanulmányok segítségükre lehetnek a ma már tőlük elvárt business partneri szerepnek való megfeleléshez.

Dr. Szemerédi Katalin, humánerőforrás igazgató, Egis Gyógyszergyár Zrt.

Egy közepes méretű, hazai tulajdonú, magát nemzetközivé kinőni szándékozó vagy már nemzetközi piacokon működő cégnek számos kihívással kell szembenéznie. Sok - a Csaba Metálhoz hasonló - vállalat vezetői csapata haszonnal forgathat egy olyan könyvet, amely a nemzetközi menedzsment elvi és pragmatikus megoldásairól ad áttekintést. Ha egyedülálló receptet nem is találunk kihívásainkra a könyvben, a tárgyalt esetekkel együtt ötleteket, fogódzókat és muníciót kaphatunk arra, hogy nemzetközi eredményességünket tovább növelhessük. Ennek érdekében érdemel figyelmet és válhat hasznossá ez a munka vállalati vezetők körében is.

Dobrocsi Nándor, pénzügyi igazgató, Csaba Metál Zrt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-czako-poor-nemzetkozi-menedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave