Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Versenyelőny megtartása

A szabadalmi oltalom a bejelentési naptól számított maximum 20 évig tartható fenn, amely gyógyszerek (és növényvédőszerek) esetén további 5 évvel meghoszszabbítható az adott termék vonatkozásában, kompenzálandó ilyen termékek esetén a szabadalmi bejelentéstől piacra lépésig tartó hosszú időszakot. A szabadalmasok sikeres termékeik szabadalmi oltalmát természetesen szeretnék minél tovább nyújtani. Ezért magát a hatóanyagot tartalmazó alapszabadalom után számos olyan szabadalmi bejelentést tesznek, amelyek terméküket védik. Ilyen követő szabadalmak például a polimorf módosulatokra, dózisra, kiszerelési formára vonatkozó szabadalmak, vagy éppen más anyagokkal, hatóanyagokkal képzett kombinációkra vonatkozó szabadalmak. Például a Novartis a rákellenes imatinib, a Servier az ACE-gátló perindopril hatóanyagának béta polimorf változatait védették le ilyen célból. Ezeket a társadalmi vitákat is kiváltó szabadalmakat számos országban jogi úton támadták generikus vállalatok, van ahol sikeresen.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave