Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Tesztek adaptálása automatizált környezetben

Az előző fejezetben ismertetett követelmények alapján kiválasztott tesztet a következő lépésben a HTS-munkaállomás automatizálási lehetőségeinek megfelelően kell a szűrőkampányhoz adaptálni. A tesztfejlesztésnek ez a szakasza kizárólag a nagy áteresztőképességű szűrésre jellemző feladatokat tartalmaz, technikailag ugyanis hatalmas különbség áll fenn egy teszt néhány egyedi alkalommal történő manuális elvégzése, illetve mérések tízezreinek automatizált végrehajtása között. Manuálisan végrehajtott mérés során a reagensek stabilitása, a folyadékadagolás pontossága vagy az inkubálási idők pontos betartása nem okozhat problémát, automatizált környezetben azonban ezeken kívül akár még egy olyan egyszerűnek tűnő művelet, mint a mérőlemez lefedése is nehézséget jelenthet. Az adaptálás során tehát minden, az automatikus kivitelezés megbízhatóságát veszélyeztető kísérleti körülményt gondosan elemezni és szükség esetén optimálni kell. A következőkben nagy vonalakban bemutatásra kerülnek az adaptálás legfontosabb szempontjai. Az ismertetést egy valós, élő sejtek kalciumfelvételének fluoreszcens detektálásán alapuló HTS-teszt adaptálása során nyert tapasztalatokkal szemléltetjük. A mérések minőségét az általános gyakorlatnak megfelelően a 3.2.2.3. fejezetben ismertetésre kerülő Z’ paraméter segítségével jellemeztük.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave